Szczepić się czy nie? "To kwestia edukacji i odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 15:53
W pełni zaszczepionych w Polsce jest ponad 3 mln osób. Jednak jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny, nawet 64 proc. Polaków może się nie zaszczepić przeciwko COVID-19
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/hedgehog94

szkoła maseczki shutterstock_1737055277 1200.jpg
Powrót do szkół przed wakacjami - czy to dobry pomysł?

W Polsce osób zdecydowanych na ten krok jest tylko 16 proc., a dyskusja na temat zasadności szczepień wybuchła m.in. w Wałbrzychu, gdzie wprowadzono obowiązek przyjęcia dawki. - By zbudować zbiorową odporność i sprawić, by także osoby niezaszczepione pozostały bezpieczne - powinno zostać zaszczepionych ok 70-80 proc. Polaków - wyliczała Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.    

Posłuchaj
25:49 czwórka pandemia 2021_05_05.mp3 Czy należy wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw koronawirusowi? (Czat Czwórki) 

shutterstock_dziewczyna depresja 1200.jpg
Jak wytrzymać kolejny lockdown?

Jak przekonywała, zaskakuje fakt, że wielu jest przeciwników szczepień wśród ludzi młodych. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego w tej grupie zdecydowane "tak" szczepieniom mówi zaledwie kilka procent. - Mogłoby się wydawać, że to właśnie przedstawiciele tej grupy chcą swobodnie podróżować, realizować pasje i aktywności zawodowo-towarzyskie - mówiła ekspert. Jak tłumaczyła, na razie szczepienia przeciwko koronawirusowi są dobrowolne. - Nie ma przepisów, które regulowałyby konieczność poddania się szczepieniu ani sankcji, które można byłoby nałożyć, jeśli pacjent nie stawi się w umówionym terminie. Ale w historii świata to właśnie dzięki obowiązkowym szczepieniom, m.in. przeciwko polio czy krztuścowi, udało się niemal wyeliminować te schorzenia - podkreślała. 

Czytaj także:

Zdaniem prof. Katarzyny Kolasy z Akademii Leona Koźmińskiego, zamiast wprowadzania obowiązkowych szczepień, warto promować odpowiedzialność społeczną. - Każdy z nas musi mieć świadomość konsekwencji swoich działań, a moim zdaniem nie szczepiąc się, rezygnujemy z chronienia siebie i bliskich nam osób - mówiła gość Czwórki. - W procesie szczepień w poszczególnych krajach ważna jest edukacja w tym zakresie - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Gość: Joanna Narożniak (rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej), prof. Katarzyna Kolasa (ekspert w dziedzinie farmakoekonomiki z Akademii Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 05.05.2021

Godzina emisji: 15.05

kd

Czytaj także

Zakaz palenia na balkonie. Zamach na wolność czy działanie w imię dobra ogółu?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 17:30
Wolnoć Tomku w swoim domku. A co z balkonem? W Warszawie trwa zbieranie opinii na temat wprowadzenia zakazu palenia papierosów na balkonach. Na Litwie zakaz wprowadzono w styczniu. Czy uda się to także w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Gwiezdnych Wojen. Walcz na miecze świetlne

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 18:59
4 maja to wyjątkowy dzień dla miłośników "Gwiezdnych wojen" - obchodzimy Międzynarodowy Dzień "Star Wars". - Walka na miecze świetlne to sport dla wszystkich - mówił w Czwórce instruktor tej dyscypliny Bartek Gajewski.
rozwiń zwiń