Media społecznościowe. Jak nauczyć dzieci korzystania z nich?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 21:00
Zdjęcie to jedna sekunda z naszego życia. Ta najlepsza i najbardziej kolorowa. Warto o tym pamiętać, korzystając z serwisów społecznościowych i porównując zamieszczane tam treści z naszym życiem. Warto też uczyć tego najmłodszych użytkowników Facebooka i Instagrama.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/oneinchpunch

Brak konta w mediach społecznościowych dla młodych ludzi oznacza dziś wykluczenie dr Maja Herman

Wiedza rodziców ważniejsza niż granica wieku

Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat są narzędziem komunikacji i ekspresji. Ich zawartość zmienia się równie szybko, jak otaczająca nas rzeczywistość. Jedni czują się w tym świecie jak ryba w wodzie, inni są przytłoczeni. - Z moich obserwacji wynika, że ludzie dorośli, którzy często są już rodzicami, nie za bardzo wiedzą, czym są media społecznościowe i jakie zagrożenia ze sobą niosą. Dopóki nie odrobią tej lekcji, nie będą dobrymi przewodnikami dla swoich pociech - uważa dr Maja Herman. - Dlatego pytanie o dolną granicę wieku użytkowników jest dla mnie mniej zasadne niż pytanie o to, jaką wiedzą na temat wirtualnego świata są w stanie przekazać im rodzice - wyjaśnia.

Posłuchaj
15:23 [CZWORKA]Czat Czworki 12 sierpień 2020 media spolecznosciowe.mp3 Kiedy zacząć korzystać z mediów społecznościowych - jaka jest dolna granica wieku? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Zdrowy popęd do bycia z innymi w przypadku dzieci często staje się złym nałogiem Maciej Dębski

Media społecznościowe tak, ale jak najpóźniej

Zgodnie z zasadami Facebooka, konto na portalu może utworzyć tylko osoba, która ukończyła trzynaście lat. Niestety, w praktyce ograniczenie wiekowe bywa fikcją. - W mediach społecznościowych dzieci i młodzieży realizują podstawową potrzebę bycia z innymi - mówi Maciej Dębski z Fundacji Dbam o mój zasięg. - Z naszych doświadczeń wynika jednak, że sześcio- czy siedmiolatki, które są biegłe w nowych technologiach, zupełnie nie radzą sobie z umieszczanymi w społecznościówkach treściami, przez co mają do czynienia z obniżonym dobrostanem psychicznym - podkreśla ekspert.   

Sprawdź także:

Kreacja - wizja - iluzja

Niezależnie od wieku, ludzie niezwiązani z mediami nie rozumieją, że świat w internecie to świat wykreowany i nie zawsze zgodny z tym, co jest w rzeczywistości. - I to jeden z podstawowych tematów, o którym musimy porozmawiać z naszym dzieckiem, zanim założy ono swoje konto - przyznają zgodnie goście Czwórki. - Drugi to ochrona wizerunku. Dziecko musi też wiedzieć, że każde zdjęcie, które zamieści w sieci, za kilkanaście lat też będzie widoczne. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Maja Herman (psychiatra i psychoterapeuta, Fundacja Amicis), Maciej Dębski (Fundacja Dbam o mój zasięg)

Data emisji: 12.08.2020

Godz. emisji: 16.07

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małżeństwo i młodość. Jest im nie po drodze?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 18:07
Według najnowszych badań CBOS młodzi ludzie coraz rzadziej i coraz później zawierają małżeństwa - wśród kobiet średni wiek zawierania małżeństw w ostatnich latach wzrósł z 23 do 27 lat, natomiast wśród mężczyzn z 25 do 28 lat. Jakie mogą być tego przyczyny? Dlaczego młodzi odkładają lub rezygnują ze ślubu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 20:16
Wakacje to czas rozprężenia, podczas którego nie zawsze pamiętamy, by właściwie chronić nasze dane. To wykorzystują przestępcy.
rozwiń zwiń