Matury 2022. Historia Last Minute: Żelazna kurtyna - podział powojennego świata

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 19:05
Jak co roku towarzyszymy maturzystom i wspieramy w przygotowaniach do matury. W Czacie Czwórki przypominamy najważniejsze wydarzenia z historii. Sprawdzamy, kiedy został po raz pierwszy użyty i co oznacza termin "żelazna kurtyna".
Wielka trójka: Churchill, Roosevelt i Stalin podczas konfencji w Jałcie, luty 1945 roku.
Wielka trójka: Churchill, Roosevelt i Stalin podczas konfencji w Jałcie, luty 1945 roku. Foto: PAP/Newscom

Po II wojnie świat stał się areną o dominację dwóch mocarstw - Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego. Granica ich wpływu była zgodna z postanowieniami konferencji jałtańskiej, która miała miejsce w lutym 1945 roku. Od tego momentu po jednej stronie znajdowały się państwa bloku wschodniego z Polską, po drugiej państwa zachodnie.

Rozdzielała je nieprzenikniona żelazna kurtyna. Tego sformułowania po raz pierwszy użył Winston Churchill w swoim przemówieniu w roku 1946. Określenie to stało się symbolem konfrontacji Zachodu ze Związkiem Radzieckim - dwóch światów, które coraz bardziej się od siebie oddalały.

- Zamknięto szczelnie granice. Cenzura ostro zabrała się za prasę. Rozpoczęto zagłuszanie zachodnich rozgłośni radiowych "Głos Ameryki" i "Radio Londyn", podsłuchiwano linie telefoniczne, cenzurowano korespondencję - mówił w audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski. - Powstawała hermetycznie zamknięta przestrzeń obejmująca pojałtański układ państw.

Celem Kremla było objęcie kontrolą państw bloku wschodniego, zmonopolizowanie w nich przekazu informacyjnego i odcięcie ich od jakiegokolwiek wpływu z zewnątrz. Jednak monopol informacyjny przełamywało "Radio Wolna Europa", które od roku 1950 zaczęło regularne nadawanie i było regularnie zagłuszane.

- Najbardziej dokuczliwe dla słuchaczy były nagrania głosopodobne, gdzie na dźwięk audycji nakładano fragmenty zmiksowane ludzkiej mowy i to wszystko razem zamieniało się w niesamowitą kakofonię - zauważa Andrzej Mietkowski.

Symbolem żelaznej kurtyny stał się wzniesiony w 1961 roku mur berliński, który dzielił Wschód i Zachód. Przejęcie władzy w Polsce przez Solidarność w 1989 roku i upadek muru berlińskiego jest uznawany za początek upadku komunizmu w Europie Wschodniej i Środkowej.


Zobacz także:


Posłuchaj
03:55 Czwórka/Czat Czwórki - żelazna kurtyna 12.04.2022.mp3 Matura z Czwórką - co oznacza termin "żelazna kurtyna"? (Czat Czwórki/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 12.04.2022

Godzina emisji: 16.15

aw

Czytaj także

Matura z Czwórką. Polski, matematyka, historia. Egzaminy wystartowały, a my wciąż powtarzamy materiał

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 12:23
Radzimy, na jakie zagadnienia zwracać uwagę, pytamy o opinie ekspertów i sprawdzamy rozwiązania testów z poprzednich lat - to praktyczny poradnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2022 z matematyki. "Warto czytać pytania ze zrozumieniem"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 14:41
- Treść zadań trzeba czytać bardzo wnikliwie, szczegółowo i dokładnie, i nie należy się zrażać, jeśli początkowo nie mamy pomysłu na ich rozwiązanie - mówiła Kinga Gołębiewska, która przygotowuje uczniów do egzaminu z matematyki.
rozwiń zwiń