Covid, wojna, spór z kontrolerami. Co czeka nas w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 18:50
Po wybuchu wojny na Ukrainie Polacy przez jakiś czas nie rezerwowali wyjazdów na lato. Teraz zniechęcają ich także niepewna sytuacja na lotniskach i trwający spór między kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej a kontrolerami lotu. 
Jak spędzimy wakacje w 2022 roku?
Jak spędzimy wakacje w 2022 roku?Foto: Shutterstock / ImYanis

Majówka pod znakiem zapytania, wakacje dają nadzieję

- W perspektywie majówki spór ma bezpośredni wpływ ma decyzje podejmowane przez turystów. Ci, którzy wykupili zagraniczne wycieczki, nie wiedzą, czy w ogóle wylecą, a ci, którzy zwlekali do ostatniej chwili, prawdopodobnie zrezygnują ze swoich planów - mówi Maciej Nykiel, ekspert ds. turystyki i prezes biura Nekera. - Tradycją już stało się, że majówka rozpoczynała w Polsce sezon na wakacje w Turcji, w Grecji, w Egipcie, na Cyprze i na Malcie. W tym roku takie wycieczki cieszyły się ogromną popularnością, więc nic dziwnego, że klienci są zaniepokojeni. Przypominam jednak, że oprócz Okęcia i Modlina pozostałe lotniska działają normalnie, więc turyści, którzy nie lecą z Warszawy, w tej chwili mogą spać spokojnie.

"Nie chcemy wypoczywać z Rosjanami"

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię badawczą ARC Rynek i Opinia, 66 proc. Polaków, decydując o tegorocznym wyjeździe wakacyjnym, weźmie pod uwagę inflację i rosnące ceny. Co piąty respondent wybierze tańsze kierunki wakacyjne, 17 proc. tańsze noclegi, a 10 proc. zrezygnuje z wakacji. - Jeśli chodzi o najpopularniejsze zagraniczne miejsca pobytu, nie obserwujemy większych zmian. Nadal interesuje nas wypoczynek na południu Europy, zwłaszcza w Grecji, w Hiszpanii i we Włoszech i Chorwacji - wymienia gość Czwórki. - Ale jest pewna mentalna zmiana, a mianowicie Polacy unikają miejsc, w których potencjalnie mogliby spotkać klientów z Rosji. Takie deklaracje coraz częściej słychać w biurach podróży. Pamiętajmy jednak, że niebo europejskie jest dla Rosjan zamknięte, więc w krajach UE nie powinno być z tym problemów. Ale w Turcji, w Egipcie oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich już owszem.  

Zobacz także:

All inclusive samolotem albo wyjazdy "nomad travel"

Oblicze krajowej turystyki bardzo się w trakcie pandemii zmieniło. Hotelarze, właściciele agroturystyki i pensjonatów dobrze wykorzystali ten czas na zmodernizowanie i polepszenie jakości usług. - Jakość naszych produktów turystycznych - zarówno nad Bałtykiem, jak i w górach, na Mazurach i w miastach jest na wysokim poziomie i w niczym nie odbiega od europejskich standardów - przekonuje rozmówca Piotra Firana. - Polacy zaczęli to doceniać i chętniej niż dotychczas spędzają urlopy w kraju. Cenowo jest to porównywalne z popularnymi zagranicznymi destynacjami. Dodatkowo w ofercie pojawiają się nowe produkty - na przykład oferta "samolotem all inclusive". - To atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w odległych rejonach kraju, a chciałyby na przykład ze Śląska szybko dostać się nad morze - wyjaśnia. - Zamiast wielogodzinnej wyprawy autem można tę trasę pokonać w trakcie krótkiego rejsu. Na lotnisku czeka już na nas rezydent i autokarem przewozi gości do hotelu z opcją "wszystko w cenie". Ludzie młodzi preferują wyjazdy w stylu "nomad travel", czyli trwające dłuższy czas podróże do ciepłych miejsc, w których można pracować zdalnie.  

Posłuchaj
12:40 CZWÓRKA Czat Czwórki - wakacje 27.04.2022.mp3 Jaki będzie sezon turystyczny w 2022 roku? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maciej Nykiel (ekspert ds. turystyki, prezes biura Nekera)

Data emisji: 27.04.2022

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Gdzie są teraz "wyspy szczęśliwe"?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 19:20
"A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź" - prosił w jednym z wierszy poeta Konstanty Ildefons Gałczyński i tym samym wyraził pragnienie, które współdzielą teraz miliony ludzi na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oksford: miasto Alicji, Harry'ego Pottera i studencka wieś

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 14:25
Oksford to wspaniałe angielskie miasteczko, którego historia jest ściśle związana z historią Uniwersytetu Oksfordzkiego. To miasteczko studenckie, ale też literackie.
rozwiń zwiń