Turyści, karnawał, tajemnice. Wędrówki po Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 16:00
- Od XVIII w. Wenecja jest miastem turystycznym. Wtedy Anglicy zaczęli kupować obrazy weneckie, przede wszystkim widoki. Chciano po prostu coś z tego niezwykłego miasta zabrać ze sobą - mówiła Justyna Guze w Dwójkowej audycji poświęconej Wenecji.
Audio
  • Wenecja z wielu stron (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Samot

shutterstock_rzym1200.jpg
Kościoły, Caravaggio, czarna arystokracja. Wiele imion Rzymu

O weneckim pejzażu mówił również dr inż. Maciej Czarnecki. - Architektura odgrywa bardzo istotną rolę w tym malarstwie. To miasto ukazane jest jako przestrzeń rozgrywającego się tu dramatu, radości, scen towarzyszących codziennym rytuałom – opowiadał o "teatralizacji" weneckich przestrzeni gość Dwójki.

Wśród wielu tematów związanych z Wenecją znalazł się oczywiście ten związany z karnawałem. - W Wenecji karnawał trafił na sprzyjający grunt. To miasto przez swoją kameralność, przestrzenną specyfikę daje możliwość być ludziom blisko siebie. Odrodzenie karnawału w Wenecji nie nastąpiło przez przypadek  - zauważył dr inż. Maciej Czarnecki.


paryż1200.png
Agata Kozak: Paryż jest piękny nawet tam, gdzie jest brzydki

O doświadczeniach mieszkańca Wenecji, o nieodkrytych jej miejscach, a także o problemach związanych z masową turystyką mówił z kolei Sebastiano Giorgi. Nie zabrakło historii o dwóch ważnych wydarzeniach kulturalnych odbywających się w mieście nad laguną, czyli o Festiwalu Filmowym i Biennale Sztuki.

Ciekawym wątkiem była również rozmowa z Jakubem Rekwirowiczem, weneckim gondolierem. O wątkach literackich związanych z Wenecją mówił Janusz Opryński, zaś o muzyce związanej z tym miastem – Andrzej Sułek.

***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast

Prowadzą: Kinga Michalska i Michał Nowak

Goście: Sebastiano Giorgi (redaktor naczelny "Gazzetta Italia"),  dr inż. arch. Maciej Czarnecki (Politechnika Warszawska), Justyna Guze (historyk sztuki),  Joanna Waśko i Ewa Mielczarek (biuro Pawilonu Polskiego Biennale w Wenecji), Beata Kwiatkowska i jej gość: Diana Dąbrowska (filmoznawczyni), Janusz Opryński (reżyser teatralny) oraz Andrzej Sułek 

Data emisji: 22.02.2020

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Wenecki hotel, który zapisał się w historii kina

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 15:53
- Na wieść, że Hotel des Bains zostanie zamknięty Stephen Frears, brytyjski reżyser, powiedział, że on cieszy się tylko z tego, że Dirk Bogarde tego nie dożył. To właśnie Bogarde zagrał główną rolę w filmie "Śmierć w Wenecji", który sprawił, że ten hotel to już właściwie nie jest hotel, tylko miejsce, które na stałe zapisało się w historii kina - mówiła w Dwójce Marta Bałaga, dziennikarka filmowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powódź w Wenecji. Bezcenne zabytki pod wodą

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 11:49
- Od wczoraj mamy stan klęski żywiołowej. Dwa dni temu była największa fala w historii Wenecji i niektórzy ludzie stracili wszystko - mówił w Dwójce Sebastiano Giorgi, redaktor naczelny "Gazzetta Italia".
rozwiń zwiń