Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Plan na wakacje i przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 20:50
15 tysięcy dziewcząt i chłopców uczy się w klasach mundurowych. Z roku na rok liczba kadetów rośnie. Absolwenci takich szkół część wakacji mogą spędzić na turnusie dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej. To propozycja również dla innych cywilów, ale tu są różnice. 
15 tysięcy dziewcząt i chłopców uczy się w klasach mundurowych. Z roku na rok liczba kadetów rośnie
15 tysięcy dziewcząt i chłopców uczy się w klasach mundurowych. Z roku na rok liczba kadetów rośnie Foto: Bumble Dee/ Shutterstock

W ubiegłym tygodniu - tak jak wszyscy uczniowie, kadeci zaczęli wakacje. Już w poniedziałek (27 czerwca) część z nich rozpoczęła pierwszy turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej dla absolwentów klas wojskowych. 200 osób stawiło się w sześciu jednostkach wojskowych w całej Polsce. 

Dla kadetów

- Ich kurs podstawowy trwa tylko 12 dni - mówi płk Waldemar Krzyżanowski z Centrum Rekrutacji MON. - Ten kurs to bonus specjalny dla klas mundurowych, które uczestniczyły w programach związanych z Ministerstwem Obrony Narodowej. Propozycja dla tych, którzy wiążą swoją przyszłość z mundurem. To szkolenie jest takim potwierdzeniem tego, czego absolwenci nauczyli się przez 4-5 lat szkoły. To pierwsze kontakty z bronią "na poważnie", a na zakończenie szkolenia uroczysta przysięga wojskowa - dodaje. 

Kadeci mogą wybrać jeden z trzech terminów służby, podczas której potwierdzą swoje umiejętności, spędzą czas na strzelnicach, działaniach w polu, działaniach taktycznych. Każdy z kadetów może podjąć decyzję, czy chce wstąpić do wojska zawodowego czy do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dla innych cywilów

Do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej mogą zgłosić się też zwykli cywile. Jednak ich szkolenie zaplanowano na 28 dni. - Ustawa o obronie ojczyzny określiła jasno, jak takie szkolenie będzie wyglądało. Pierwszy etap, te 28 dni, kończy się przysięgą wojskową - wyjaśnia gość Piotra Firana. - Po tym podstawowym szkoleniu rekrut decyduje się na drugi etap, czyli specjalistyczne szkolenie w jednostce wojskowej. Kandydat podczas rozmowy z rekruterem opowiada, czym się interesuje, co lubi. Bierzemy pod uwagę to, czym się człowiek wcześniej zajmował, żeby w wojsku robił to, co lubi, lub to, co umie robić najlepiej - dodaje. 


Posłuchaj
13:08 czwórka czat czwórki 28.06.2022.mp3 Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa dla kadetów i zwykłych cywilów? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła szereg zmian m.in. dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. - Warto zauważyć, że to nie jest jedyna nowość. Aktywna rezerwa, pasywna rezerwa, legia akademicka, w tych obszarach dzieje się wiele - podkreśla płk Waldemar Krzyżanowski. - Dziś każdy szuka ochotnika do pracy i my stajemy w szranki z innymi zawodami. Mundur żołnierza polskiego sam się broni. Dochodzi do tego stabilność pracy, wynagrodzenia, kursy i szkolenia, które oferujemy - dodaje. 

Nowa ustawa i zmiany 

Ustawa o obronie ojczyzny weszła w życie kilka tygodni temu. Dziś Centrum Rekrutacji MON ma już blisko 8000 wniosków od chętnych do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. - To dowód na to, że Polska i Polacy chcą funkcjonować w systemie - podkreśla gość Czwórki. - Ta 28-dniowa służba to formuła dla tych, którzy zastanawiają się, czy wojsko jest dla nich. Dla osób pracujących mamy ofertę w Wojskach Obrony Terytorialnej czy w aktywnej rezerwie - dodaje. 

Na ten rok Centrum Rekrutacji MON ma wyznaczony limit przyjęć osób chętnych do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na 15 tysięcy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: płk Waldemar Krzyżanowski (Centrum Rekrutacji MON)

Data emisji: 28.06.2022

Godzina emisji: 15.18

pj

Czytaj także

Jak połączyć młodszych i starszych na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 17:57
Na rynek pracy wchodzą nowe pokolenia. Millenialsom i zoomersom szczególnie zależy na work-life balans - starsi tego nie znają, a wartością jest dla nich ciężka praca. Jak połączyć dwa różne pokolenia w jednym miejscu pracy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie będą miasta przyszłości? "Kompaktowe i multifunkcjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 19:01
- Miasta przyszłości będą kompaktowe - w kwadrans da się właściwie dojechać do każdego celu, a jednocześnie multifunkcjonalne i do pewnego stopnia samowystarczalne - mówiła Julia Kępczyńska, studentka z Koła Naukowego Ad Futurum Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń