Uchodźcy z Ukrainy. Jak pomóc im w integracji?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 19:58
Straż Graniczna poinformowała, że od początku wojny granicę polsko-ukraińską przekroczyło blisko sześć milionów obywateli Ukrainy. Po tym, jak w pierwszych tygodniach wojny polskie społeczeństwo stanęło na wysokości zadania i pomogło migrantom, dziś czeka nas kolejne wyzwanie - integracja uchodźców z polskim społeczeństwem.
Niedługo rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Pomóżmy uczniom z Ukrainy poczuć się u nas dobrze
Niedługo rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Pomóżmy uczniom z Ukrainy poczuć się u nas dobrzeFoto: Shutterstock/Halfpoint

Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że od lutego naszą granicę przekroczyło prawie sześć milionów uchodźców z Ukrainy. Prawie cztery miliony zdecydowały się na powrót do swojego kraju, jest jednak spora grupa, która zostaje w Polsce.

Część uchodźców doskonale się odnalazła u nas i znalazła zatrudnienie. Blisko 175 tysięcy uczniów z Ukrainy rozpocznie rok szkolny w Polsce. Jednak nie wszyscy czują się u nas jeszcze dobrze i swobodnie. Jak pomóc im się zasymilować?


Istotna nauka języka i życzliwość

- Język jest ewidentnie czynnikiem, który pomaga znaleźć się w nowym środowisku, znaleźć pracę zgodną z posiadanymi kwalifikacjami i który pomaga się rozwijać. Język jest narzędziem porozumiewania się, zawierania znajomości i przyjaźni - mówi dr Maria Baran z Uniwersytetu SWPS. - Warto dać szansę osobom z Ukrainy, żeby w kontakt weszły jak równy z równym i pomóc w jego nauce. Wzmożona nauka języka polskiego to jest coś, co może dać poczucie "ja potrafię", "ja mogę". Powinniśmy tworzyć z godnością i szacunkiem możliwości do kontaktu.

Jak podkreśla specjalistka, niezależnie jaki model edukacji zostanie uczniom ukraińskim stworzony, czy będą iść ścieżką ukraińską, czy będą wchodzić w system szkolnictwa polskiego, ważne, żeby była płaszczyzna i możliwy kontakt kulturowy z polskimi dziećmi. - Są przedmioty, które nie wymagają takiej znajomości języka polskiego, jak WF czy zajęcia plastyczne - tłumaczy gość Czwórki. - To może być doskonała ścieżka, żeby organizować dzieciom wspólne aktywności, ze wspólnym celem, a niekoniecznie wymagające znajomości języka polskiego, który może nie jest jeszcze na odpowiednim poziomie.

Również jako uczniowie, studenci i społeczeństwo możemy wiele zrobić dla integracji. Specjalistka radzi, żeby wychodzić do osób z Ukrainy i ich nie omijać. - Zapraszać, włączać do wspólnej paczki i organizować wspólne aktywności. Warto inwestować w programy wolontariackie i wciągać takie osoby we wspólne działania. Mogą to też być rzeczy codzienne takie jak np. spacery - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Takie podstawowe aktywności są bardzo cenne. Nawet jeśli w naszym otoczeniu jest ktoś, kto nie mówi tak dobrze po polsku, zaopiekujmy się nim.

Zobacz także: 


Przekonać nieprzekonanych

Jak wynika z raportu "Stosunek Polaków do uchodźców i do osób starających się o przyznanie statusu uchodźcy" wykonanego na zlecenie Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców, 61 procent badanych nie ma nic przeciwko temu, żeby osoba innej rasy była ich sąsiadem czy osobą bliską, ale nie zgodziłoby się na to 14 procent. 46 jest zdania, że uchodźcy w Polsce powinni mieć takie same możliwości rozwoju jak Polacy, a 23 proc. jest odmiennego zdania. Według dr Marii Baran osoby nieprzekonane lub uprzedzone dobrze jest edukować.


Posłuchaj
14:09 Czwórka/Czat Czwórki - uchodźcy Ukraina - 29.08.2022.mp3  Jak asymilować się z uchodźcami z Ukrainy, radzi dr Maria Baran (Uniwersytet SWPS) (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Tutaj ścieżka jest podobna. Osoby o nastawieniu ambiwalentnym zapraszajmy na takie spotkania. Dajmy im poznać osoby z Ukrainy, możemy zorganizować wspólne wyjście lub kolację - doradza gość audycji. - Warto przekonać taką osobę, że jest w błędzie i niepotrzebnie ma obawy. W tym procesie istotna jest postawa obywateli, a także prawo i nawet polityka "zero tolerancji" dla osób, które dyskryminują uchodźców.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: dr Maria Baran (Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Uchodźcy z Ukrainy u lekarza - studenci pomagają w komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 10:15
Pomagamy, jak możemy, uchodźcom z Ukrainy. Jednak czasem problemem może być bariera językowa. Istotna jest zwłaszcza komunikacja dotycząca stanu zdrowia - i tu z pomocą przychodzą wolontariusze z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej. Lekarze łączą się z dyżurnym poprzez Skype'a i mogą liczyć na tłumaczenie symultaniczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzież pozytywnie nastawiona do obecności uchodźców z Ukrainy. Zobacz nowy raport CEO

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 13:46
Blisko 75 proc. polskich uczniów chętnie usiądzie w ławce szkolnej z uczniem uchodźcą z Ukrainy. Ponad 80 proc. polskich uczniów chce poznać kilka słów w języku ukraińskim, a także pomóc uchodźcom w nauce - wynika z raportu Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń