Sztama z Ukrainą. By młodzi Ukraińcy czuli się u nas dobrze

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 13:58
Każdego dnia do Polski przybywają tysiące Ukraińców, w tym mnóstwo dzieci i nastolatków. Prawdopodobnie wielu z nich będzie kontynuowało naukę w polskich szkołach. Aby ten proces był dla nich łatwiejszy, narodziła się akcja "Sztama z Ukrainą".
Sztama z Ukrainą to projekt polegający na wsparciu przyszłych ukraińskich uczniów w polskich szkołach
Sztama z Ukrainą to projekt polegający na wsparciu przyszłych ukraińskich uczniów w polskich szkołachFoto: Shutterstock.com/Pressmaster

- Akcja "Sztama z Ukrainą" to oddolna inicjatywa, która pojawiła się w społeczności "Zwolnieni z teorii", która skupia osoby z całej Polski - mówi Emir Chahed z Fundacji Zwolnieni z Teorii. - Widząc kryzys, widząc potrzebujących, postanowiliśmy działać i jakoś się włączyć w tę ogólnonarodową pomoc. To, czym się zajmujemy, to próba zachęcenia młodzieży w szkołach i na uczelniach, żeby witali swoje koleżanki i kolegów, którzy przyjeżdżają do Polski i trafiają do szkół i na uniwersytety - dodaje. 

Przyjazny klimat wokół tych, którzy tu przyjeżdżają z powodu wojny, jest niezwykle istotny. Ciepłe przyjęcie, opieka, poczucie, że mogą na nas liczyć, są bardzo ważne

- "Sztama z Ukrainą" na razie jest krótkim materiałem wideo, który robi bardzo duże zasięgi i trafia do młodych w całej Polsce - wyjaśnia rozmówca Czwórki. - Chcemy zachęcić wszystkich młodych ludzi, by wykazali się otwartą postawą i żeby otworzyli się na przyjęcie uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy do swoich społeczności - podkreśla. 

Fundacja Zwolnieni z Teorii ma nadzieję, że hashtag #sztamazukraina rozpowszechni się, dlatego zachęcają do korzystania z niego, by wspierać i uchodźców, i młodych Polaków, którzy chcieliby się włączyć w pomoc, ale nie wiedzą jak. - Chcemy pokazywać jak wspierać, jak się włączać - wyjaśnia Emir Chahed. 


Posłuchaj
04:41 czwórka tędy po trendy 13.03.2022 ukraina.mp3 O akcji "Sztama z Ukrainą" opowiada Emir Chahed (Tędy po trendy/Czwórka)

 

To nie sprint - to maraton

Dziś o pomocy Ukrainie nie mówi się jako o szybkim, natychmiastowym, jednorazowym wsparciu. Porównując to z dyscyplinami sportowymi, nie jest to sprint na 100 metrów, a raczej maraton, czyli długofalowa pomoc. - Młodzi Ukraińcy będą musieli odnaleźć się w nowych społecznościach. Teraz docieramy do uczestników olimpiady, którą organizujemy z informacją o tym, jak można dołączać elementy pomocy w ramach inicjatyw, które realizuje młodzież - wyjaśnia rozmówca Czwórki. - Minie trochę czasu, zanim uchodźcy trafią na uczelnie. Stwórzmy atmosferę otwartości, która będzie z nami przez dłuższy czas. Pamiętajmy, że nastolatkowie, którzy uciekają, potrzebują też akceptacji nowych kolegów, nowych środowisk. Zależy nam na tym, by czuli się u nas dobrze - podkreśla. 


***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 13.03.2022

Godzina emisji: 10.42

pj

Czytaj także

Gdy jesień za oknem, szykuj się na snowboard

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 11:30
- Zima zbliża się dużymi krokami, mam nadzieję, że duże opady śniegu nas zaskoczą – mówi Michał "Brelok" Ligocki, trzykrotny olimpijczyk, instruktor jazdy na snowboardzie, organizator Brelok Banked Slalom. - Jeśli lubimy aktywność zimą w górach, to warto się do sezonu przygotować - podkreśla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na OSCYP Snowboard Contest - co działo się w Białce Tatrzańskiej?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 13:00
W sobotę 29 stycznia najlepsi snowboardziści stanęli na starcie trzynastej odsłony konkursu Oscyp Snowboard Contest, organizowanego na stoku Kotelnica w Białce Tatrzańskiej. Czwórka była patronem medialnym tego wydarzenia, a nasi dziennikarze spotkali się z organizatorami, uczestnikami zawodów i słuchaczami w plenerowym studiu.
rozwiń zwiń