Czy koncerty muzyczne przeniosą się do metawersum?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 19:43
Bilety na koncerty są coraz droższe, a pandemia przyzwyczaiła nas do życia w sieci. Czy dla pokolenia żyjącego online nie będzie ważna już festiwalowa atmosfera i bliski kontakt z artystami czy innymi uczestnikami wydarzeń muzycznych? Czym przyciągnie ich metawersum?
Czy z nadejściem metawersum zamienimy się w awatary?
Czy z nadejściem metawersum zamienimy się w awatary?Foto: Shutterstock / KDdesignphoto

Pandemia zamknęła nas domach, o wyjściu na koncert mogliśmy tylko pomarzyć. Artyści weszli ze swymi występami do sieci, zaczęli transmitować koncerty online m.in. przy użyciu mediów społecznościowych. Teraz idziemy o krok dalej. Pojawia się metawersum. 

Na wirtualnej scenie, w postaci awatarów wystąpiły już takie gwiazdy m.in. jak Ed Sheeran, Justin Bieber, Travis Scott, Bruno Mars czy Dua Lipa.

Czym jest metawersum?

- Jestem zwolennikiem szerokiego ujęcia tematu metawersum. Dla mnie to różnego rodzaju wirtualne światy, do których możemy wchodzić przez cyfrowe awatary - wyjaśnia Piotr Bombol, założyciel i chief strategy officer agencji Gameset. - Tam możemy brać udział w różnych aktywnościach: w socjalizowaniu się z innymi, w wydarzeniach takich jak koncerty, ale też możemy tam grać i pracować. Rozpiętość aktywności jest bardzo duża, dlatego możemy mówić o wielu odmianach metawersum - dodaje. 

Gość "Czatu Czwórki" podkreśla, że oglądanie serialu z platformy streamingowej nie jest uczestnictwem w metawersum, bo brakuje interakcji między nami a tym przedstawionym światem. - W metawersum chodzi o to, żeby było jakieś przejście do tego wirtualnego świata, gdzie my poprzez awatar w nim emanujemy - wyjaśnia. 


Posłuchaj
12:01 czwórka czat czwórki 30.08.2022.mp3 Czym jest metawersum i czy tam przeniesie się świat koncertów muzycznych? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Doświadczanie i koncerty

W świecie cyfrowym każdy z nas jest awatarem, stworzeniem cyfrowym. To my sami decydujemy jak w metawersum wyglądamy. - Niektórzy uważają, że pełne doświadczenie metawersum jest wtedy, gdy założymy gogle VR. Jednak to tylko jedno z rozwiązań, choć to ono umożliwia nam zanurzenie się w całości w dany świat, który możemy obserwować, widzieć go, słyszeć - dodaje. 

Niedawno zakończone Video Music Awards przyznawało nagrody w kategorii najlepszego koncertu w metawersum. - Było kilku nominowanych, wygrał koncert zespołu k-popowego Black Pink, który odbywał się w grze - przypomina gość Piotra Firana. - Korzystaliśmy z tego koncertu przez smartfony - dodaje. 

Koncerty w metawersum np. w grze, zaplanowane są tak jak wydarzenia offline: mamy gwiazdę, konkretny termin i wyznaczone miejsce - tylko tu jest to serwer danej gry. 

Wiele wirtualnych światów

Dziś świat metawersum jest budowany. Nie ma koncepcji całościowej i najprawdopodobniej taka nie powstanie. - Myślenie, że będzie jedno metawersum jest trochę utopijne, bo to by oznaczało, że wszystkie korporacje na świecie muszą się dogadać ze sobą. Każda jednak będzie próbowała budować coś swojego i tak się właśnie dzieje dziś - wyjaśnia ekspert. - Mamy różne światy, które oferują różne doświadczenia. 

Piotr Bombol uważa, że warto myśleć o metawersum jako alternatywie, która będzie się rozwijać równolegle do świata koncertów i innych przedsięwzięć offlinowych. - Metawersum może zdobywać popularność, bo będzie miało jakąś wartość dodaną - będą to wydarzenia interaktywne, będą dawać doświadczenia spoza rzeczywistego świata, będą ekskluzywne - wymienia. 

Równolegle do rozwoju metawersum rozwija się też rynek gadżetów z nimi związany. Będą powstawały fotele, okulary, które zapewnią lepsze uczestnictwo w danym wirtualnym wydarzeniu. - Nie zapominajmy, że już rozwijają się też gadżety cyfrowe, np. kolekcje wirtualnych ubrań dla naszych awatarów - zauważa ekspert. - Otwiera się wiele różnych możliwości. Podejmowane są liczne próby tego czym matawersum może być, czym może się stać. Dziś sprawdzane jest co się przyjmie - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Piotr Bombol (założyciel i Chief Strategy Officer agencji Gameset)

Data emisji: 30.08.2022

Godzina emisji: 15.18

pj

Czytaj także

(Nie)bezpieczne aplikacje. "Używania niektórych możemy potem żałować"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 20:51
- Przestrzegałabym przede wszystkim przed aplikacjami, które pobierają nasze zdjęcia, by pokazać nam np., jak będziemy wyglądać w przyszłości. To systemy stworzone wyłącznie po to, by karmić nimi potem sztuczną inteligencję do generowania deepfake'ów. Te zdjęcia potem nie znikają z sieci, a to nierzadko bardzo osobiste dane - podkreślała prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska z Akademii Leona Koźmińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Social eating. Po co oglądamy ludzi, którzy jedzą?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 15:20
W sieci pojawił się nowy trend - social eating. Wszystko zaczęło się od Korei. Pierwsze mukbangi, czyli filmiki z przygotowania jedzenia i jego konsumpcji, powstały kilka lat temu. Teraz ta moda podbija świat. 
rozwiń zwiń