Mieszkanie bezczynszowe. Co trzeba o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 21:30
Rynek nieruchomości zmieniał się diametralnie przez ostatnie lata. Trudno było przewidzieć co tak naprawdę będzie jutro. Raty kredytów jak i wszelkie opłaty rosły w szybkim tempie. Rosną zresztą do dziś. Dla niektórych atrakcyjnym rozwiązaniem był zakup mieszkania bezczynszowego. Sprawdzamy z czym to się wiąże.
Mieszkanie studencizdjęcie ilustracyjne
Mieszkanie studenci/zdjęcie ilustracyjneFoto: DisobeyArt/shutterstock

Gdy słyszymy "mieszkanie bezczynszowe", to pierwsze skojarzenie może być pozytywne. Mieszkanie bezczynszowe sugeruje bowiem, że nie płacimy czynszu czyli odchodzi spory miesięczny koszt. Wydaje się, że dzięki temu możemy oszczędzić. Jednak nie jest to takie oczywiste.

Głównie mieszkania bezczynszowe to domy w zabudowie szeregowej. Mają niewielką powierzchnię wspólną, a zamiast klatek schodowych mają oddzielne wejścia. Nie zarządza nimi wspólnota ani administracja. Dlatego opłaty za ewentualne remonty ponoszą bezpośrednio lokatorzy. 

- Gdy przecieka nam np. dach, to jako mieszkaniec takiego domu lub mieszkania, musimy za to zapłacić - mówi Bartłomiej Baranowski, analityk nieruchomości serwisu Domiporta. - Oczywiście wtedy, gdy kupujemy nowe mieszkanie bezczynszowe, możemy założyć, że przez trzydzieści lat nic się z nim nie stanie. Jednak po tym czasie także odnowienie elewacji będzie w naszym zakresie prac.

Wszystkie rzeczy, na które nie zwracamy uwagi mieszkając w bloku, takie jak grabienie liści, odśnieżanie, sprzątanie na klatkach schodowych - to wszystko musimy wykonać samodzielnie. A to dlatego, że nie płacimy składek na wspólnotę i czynsze, więc wszelkiego rodzaju prace załatwiamy we własnym zakresie

W takich wypadkach ważne są dobre relacje sąsiedzkie. Potrzebne bowiem jest dogadanie harmonogramu sprzątania czy prowadzenia prac porządkowych. 

Ekspert zauważa,, że są sytuacje, kiedy posiadanie takiego domu ma swoje plusy. Jeśli jest to nowy dom - do momentu, gdy pojawią się większe naprawy i będzie on spłacony - możemy go sprzedać. 


Posłuchaj
03:47 Czwórka/Czat Czwórki/ - mieszkania bezczynszowe - 25.10.2022.mp3 W audycji mówimy o mieszkaniach bezczynszowych (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Jeśli jednak kupujemy wieloletni dom bezczynszowy z rynku wtórnego, to może się nam zapalić lampka, że jeśli dom ma już piętnaście lat, to za dziesięć mogą się pojawić poważne problemy - tłumaczy specjalista. - Obok tego cieknącego dachu, może być także potrzeba wymiany instalacji elektrycznej, a to w dzisiejszych czasach duży wydatek. W przypadku mieszkań czynszowych, kiedy składki są przekazywane co miesiąc, wydatek rozkłada się na większą liczbę osób i łatwiej o tego typu naprawy. Dlatego warto mieć świadomość co kryje się za naszym wyborem.***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 15.18

aw

Czytaj także

"Nie marnujmy wody". Jak mądrze nią gospodarować?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 21:14
- Mamy przekonanie, że wody na pewno nigdy nie zabraknie, to nieprawda. Nie chodzi o to, by jej nie używać, ale o to, by używać jej mądrze i nie marnować - mówił w rozmowie z Czwórką Sławek Brzózek, ekolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Survival, strzelnica, WOT. Polacy gotowi na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 19:00
Coraz więcej Polaków interesuje się survivalem. Przyczyniły się do tego wojna na Ukrainie, ale także pandemia i związane z nią obawy, które towarzyszą wielu już od ponad dwóch lat. 
rozwiń zwiń