Europejski Tydzień Redukcji Odpadów - dołącz do akcji 3R

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 22:10
Trwa Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. - Pod hasłem "Mierz wyżej" zachęcamy do wspólnego podejmowania działań w ramach zasady 3R - mówi Małgorzata Greszta, członek zarządu Fundacji Koalicja 5 Frakcji. Sprawdzamy o co chodzi.
Zanim kupisz nową rzecz, sprawdź czy możesz ją kupić second handzie .
Zanim kupisz nową rzecz, sprawdź czy możesz ją kupić second handzie .Foto: shutterstock/Paolo Paradiso

W dniach 19-27 listopada odbywa się Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Przeciętny Polak  produkuje średnio 362 kilogramów śmieci rocznie. To mniej niż pozostali mieszkańcy Unii Europejskiej, dla których średnia wynosi 502 kilogramy. Jednak z roku na rok wyrzucamy więcej. Stąd pomysł na 3R, czyli: Reduce (redukuj), Reuse (używaj ponownie), Recycle (przetwarzaj).

-  Dyskusje koncentrują się wokół recyklingu. W Polsce mamy za dużo odpadów. Co prawda jest ich mniej niż w Europie, jednak przez ostatnie lata systematycznie ich liczba rośnie - tłumaczy rozmówczyni Anny Depczyńskiej. - Dzisiaj nawet jeżeli będziemy segregować odpady zgodnie z wytycznymi, to nie mamy technicznych możliwości, żeby je wszystkie przerobić. Hasło "Mierz wyżej" oznacza, że musimy odpadów generować mniej i wziąć za to odpowiedzialność.

Jak zauważa specjalistka, kupujemy bezrefleksyjnie. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza przed Black Friday i świąteczną gorączką zakupową. - Tu ma zastosowanie hasło Refuse - odmawiaj, czyli naprawdę zastanów się, czy potrzebujesz to kupić - wyjaśnia Małgorzata Greszta. - Warto się zastanowić, czy nie mamy podobnej rzeczy. Sprawdźmy, czy możemy coś przerobić i przejść na poziom niżej, czyli Reuse - ponownego wykorzystania.

Na problem nadmiernych zakupów zwraca także uwagę Alicja Defratyka, autorka projektu Ciekaweliczby.pl. - Sieci handlowe i dostawcy bombardują nas promocjami. Kuszeni "atrakcyjnymi" cenami zastanówmy się jednak czy potrzebujemy tych wszystkich rzeczy - mówi. - Kupujemy, bo się "bardziej opłaca", ale czy naprawdę potrzebujemy dziesiątego szamponu do włosów?


Europejski Tydzień Redukcji Odpadów odbywa się pod hasłem "Mierz Wyżej" Europejski Tydzień Redukcji Odpadów odbywa się pod hasłem "Mierz Wyżej"

Tydzień 3R to ogólnopolski projekt mający na celu podniesienie świadomości zapobiegania powstawaniu odpadów w Polsce. Skierowany jest do różnego rodzaju podmiotów - miast i gmin, organizacji biznesowych, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, szkół i mieszkańców - które organizują działania na rzecz redukcji konsumpcji rzeczy zbędnych, szukania nowych zastosowań dla rzeczy już raz użytych i recyklingu tych, które powrócić mogą do obiegu.


Posłuchaj
03:38 Czwórka/Czat Czwórki - Europejski Tydzień Redukcji Odpadów 22.11.2022.mp3 W audycji mówimy o Europejskim Tygodniu Redukcji Odpadów (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 22.11.2022

Godzina emisji: 15.40

aw/www.5frakcji.pl

Czytaj także

Jak działają międzynarodowe organy sądownicze?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 17:50
Oba mają siedzibę w tym samym holenderskim mieście - w Hadze - jednak zakres ich jurysdykcji jest różny. Jakie funkcje pełnią: Trybunał Sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stranger Things". Czekamy na czwarty sezon?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:38
Premierę czwartego sezonu serialowego hitu "Stranger Things" zaplanowano na 27 maja. - Jego fenomen wynika z doskonałego połączenia "dorosłej" nostalgii za latami 80. i nastoletnich emocji - podkreślał bloger Michał Przepiórka.
rozwiń zwiń