Studniówkowe grzechy - na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 19:00
Sezon studniówkowy zbliża się wielkimi krokami. To ważne wydarzenie w życiu każdego ucznia, jednak nie dla każdego ta impreza jest przyjemna. Uczniowie informują wręcz o łamaniu praw przez polskie szkoły i pedagogów. Sprawdzamy więc, jakie są studniówkowe grzechy i jak im zapobiec.
Studniówka to najważniejsza impreza w szkole średniej
Studniówka to najważniejsza impreza w szkole średniejFoto: Shutterstock/Pavel L Photo and Video

Styczeń to dla wielu maturzystów czas przygotowań do najważniejszej szkolnej imprezy - studniówki. Odbywają się one w szkołach, restauracjach i hotelach. Ceny za ten wieczór są zróżnicowane, zależą od szkoły, miasta oraz zasobności rodziców. - Słyszałam, że w jednej z warszawskich szkół trzeba zapłacić 1100 zł - mówi Alina Czyżewska, członkini Sieci Obywatelskiej WatchDog. - Jednocześnie, w Poznaniu cena studniówki w jednym z liceów wynosi "tylko" 200 zł.

To pierwsza "dorosła" impreza nastolatków. Jest ważnym wydarzeniem nie tylko w życiu młodych ludzi, ale także szkoły. Jednak wiele przez lata się zmieniło. - Jeżeli studniówka odbywa się w szkole, to owszem, jest imprezą szkolną. Wtedy mogą obowiązywać wszystkie przepisy i regulaminy wydane przez szkołę - tłumaczy gość Czwórki. - Ale jeżeli studniówka jest organizowana w restauracji, hotelu czy innym lokalu, to nie jest już impreza szkolna. Jednak rady rodziców i same władze szkoły zachowują się tak, jakby to była impreza nadzorowana przez szkołę, określając, czy młodzież ma jakieś prawa czy nie.

W opinii Aliny Czyżewskiej z prawnego punktu widzenia studniówki to zawiła kwestia. - Przede wszystkim nauczyciele nie są wieczorem w pracy, więc nie muszą uczniów pilnować - wyjaśnia. - To też oznacza, że nie mogą straszyć naganą za nieodpowiednie, ich zdaniem, zachowanie.

Powstają regulaminy studniówkowe, które wymagają podania danych także osoby towarzyszącej, łącznie z PESEL-em. - Zgodnie z RODO takie zapisy nie mają uzasadnienia - przekonuje gość audycji. - Organizator studniówki nie ma podstaw do gromadzenia i przetwarzania takich danych.

Zobacz także: 

Kiedyś na studniówkach obowiązywał strój galowy. Od tamtych czasów wiele się zmieniło. Dziś liczą się aktualne trendy w modzie. Jak przekonuje Alina Czyżewska, nikt nie powinien ingerować w wybór stroju na tę imprezę. Uważa też, że polonez nie musi być tańcem obowiązkowym. Jeżeli ktoś nie chce go tańczyć, nie powinien czuć przymusu. - Idąc dalej, nie powinno być żadnej cenzury muzycznej, o ile w utworach nie pojawiają się hasła nawołujące do nienawiści rasowej i etnicznej - tłumaczy rozmówczyni Mateusza Kulika. - Uczniowie powinni mieć wpływ na wybór muzyki.

Studniówka to czasem duży wydatek i zawsze mamy prawo dopytać, na co będą wydane nasze pieniądze. - Często to komitet studniówkowy złożony z rodziców decyduje, jak będą wykorzystane fundusze. Wybierają fotografa, DJ-a itd., czasem windują koszty, które w trakcie zbiórek mogą się zwiększać - tłumaczy Alina Czyżewska. - W Polsce się mówi, że nieelegancko rozmawiać o pieniądzach, ale wyrzućmy to twierdzenie do kosza. Mamy prawo pytać o to, na co idą nasze pieniądze, i zaingerować, gdy okaże się, że niektóre atrakcje są zbędne.


Posłuchaj
14:45 Czworka/Czat czwórki - studniówki 11.01.2023.mp3 Alina Czyżewska, członkini Sieci Obywatelskiej WatchDog, o studniówkowych grzechach (Czat czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Alina Czyżewska (członkini Sieci Obywatelskiej WatchDog)

Data emisji: 11.01.2023

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Dla kogo są studniówki?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 18:22
W dzisiejszych czasach okazji do hucznego świętowania jest więcej niż tylko sylwester czy urodziny. Skoro bawić można się w każdy weekend, po co wciąż młodym są studniówki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompetencje na miarę XXI wieku. Biznes i zarządzanie w szkole

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 19:10
Biznes i zarządzanie to nowy przedmiot, który pojawi się w szkołach ponadpodstawowych we wrześniu 2023 roku. Dzięki niemu uczniowie zdobędą praktyczne kompetencje. 
rozwiń zwiń