"Biznes i zarządzanie" wchodzi do szkół od 2023 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 21:20
"Biznes i zarządzanie" to nowy przedmiot, który od 1 września 2023 roku szkolnego ma zastąpić "Podstawy przedsiębiorczości". - Oceniam pozytywnie tę decyzję - mówi w Czwórce Marcin Wruszewski, współorganizator olimpiady "Zwolnieni z teorii".
Biznes i zarządzanie ma się pojawić w szkołach od września 2023 roku.
"Biznes i zarządzanie" ma się pojawić w szkołach od września 2023 roku. Foto: shutterstock/ sebra

Zgodnie z zapowiedzią Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w 2023 roku znikną z ramy programowej "Podstawy przedsiębiorczości", które zostaną zastąpione nowym i praktycznym przedmiotem "Biznes i zarządzanie". Ma to wpłynąć na edukację finansową i przedsiębiorczą młodych ludzi i pokazać im praktyczne aspekty zarządzania. Ma to również pomóc młodzieży dokonywać świadomych decyzji biznesowych.

"Biznes i zarządzanie" na maturze

- Nowy przedmiot "Biznes i zarządzanie" ma zastąpić i rozszerzyć w istotny sposób to, co mieliśmy dotychczas. Oceniam te zmiany pozytywnie z dwóch powodów. Rzeczą bez precedensu jest to, że będzie to przedmiot maturalny - mówi gość Czwórki. - Obecnie to, jak dostajemy się na studia w Polsce, jest uzależnione od matur. Więc nadanie temu przedmiotowi maturalnego statusu stanowi dla szkół wyższych możliwość rekrutowania na podstawie tego przedmiotu. To z kolei spowoduje, że ranga kształcenia się w tym zakresie znacząco wzrośnie, a to pozwoli młodzieży mieć jakiekolwiek rozeznanie w tym zakresie. 

Według ministerstwa w chwili obecnej edukacja w kierunku biznesu i zarządzania jest niewystarczająca, bo wynosi dwa dni. Według zapowiedzi nowy przedmiot ma być bardziej praktyczny i zespołowy. - Zakres godzinowy przedmiotu będzie kilkukrotnie większy. W połączeniu z tym, że praca, być może, będzie się odbywała na prawdziwych biznesowych przykładach i będzie w to włączona praca projektowa - to jest coś, o co jako organizacja "Zwolnieni z teorii" wnioskujemy od kiedy powstała nasza olimpiada, czyli przynajmniej od ośmiu lat - tłumaczy rozmówca Piotra Firana.

Kompetencje na miarę XXI wieku

Dla przypomnienia: olimpiada "Zwolnieni z teorii" polega na tym, że młodzież w zespołach realizuje własne projekty. - W naszym przypadku są to projekty społeczne, ale tak naprawdę sedno jest to samo - wyjaśnia Marcin Wruszewski. - Punktem zaś jest, żeby młodzi ludzie nauczyli się przedsiębiorczości w praktyce. Próbując zrealizować swoją inicjatywę uczą się pracy zespołowej, pozyskiwania środków oraz rozmawiania z innymi o swoim przedsięwzięciu.

Jak podkreśla ekspert, cenny jest fakt nadania wysokiej rangi tematowi, który pozwoli na rozwijanie wśród młodzieży kompetencji na miarę XXI wieku. - Kompetencje miękkie, takie jak przywództwo, przedsiębiorczość, praca w zespole, kreatywność, zdobywa się w praktyce - mówi gość audycji. - Polska szkoła dotychczas słabo odpowiadała na te potrzeby. Zapowiedź przedmiotu, jakim ma być "Biznes i zarządzanie", traktuję jako krok w dobrym kierunku.

Posłuchaj
06:56 Czwórka/Czat Czwórki - szkola finanse 27.01.2022.mp3 "Biznes i zarządzanie" w szkołach, o nowym przedmiocie mówi Marcin Wruszewski, organizator "Zwolnieni z teorii" (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marcin Wruszewski (jeden z organizatorów olimpiady "Zwolnieni z teorii")

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 15.18

aw

Czytaj także

Rok akademicki w pandemii. Jak będzie wyglądał?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 10:55
Przed studentami nowy rok akademicki, po raz pierwszy od początku pandemii mają wrócić do zajęć stacjonarnych. Uczelnie w całej Polsce przygotowują się na przyjęcie studentów i wykładowców oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Muszą też się liczyć z ewentualnym powrotem do zdalnego trybu nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauczyciel potrzebny na wczoraj

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 19:45
Chociaż od ponad dwóch miesięcy trwa rok szkolny, wiele szkół nadal poszukuje nauczycieli. Brakuje polonistów, matematyków, filologów, nauczycieli biologii. Sprawdzamy, dlaczego tak się dzieje.
rozwiń zwiń