Prawa konsumenta. Naucz się z nich korzystać

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 18:00
Kupując ubranie, płacąc rachunki, wybierając ubezpieczenie czy usługę - wszyscy jesteśmy konsumentami. W związku z tym przysługują nam prawa, o których nie zawsze jednak mamy pojęcie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ollyy

Posłuchaj
20:53 CZWÓRKA Czat Czwórki - konsument 15.03.2021.mp3 Prawa konsumenta - sprawdź, co powinieneś wiedzieć (Czat Czwórki/Czwórka) 

Kupujesz w internecie, masz 14 dni na zwrot

Z badań prowadzonych przez Unię Europejską wynika, że poziom ochrony konsumentów w Polsce jest dużo niższy niż w innych krajach Paweł Rokicki

- Jako konsumenci mamy szereg praw, z których powinniśmy się nauczyć korzystać - przekonuje Paweł Rokicki z Fundacji Konsumentów. - Od momentu otrzymania towaru mamy 14 dni, żeby odstąpić od umowy sprzedaży zawartej online lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Prawo to jednak nie obowiązuje w sytuacji, kiedy zakupu dokonujemy bezpośrednio u sprzedawcy. Wtedy możemy tylko liczyć na jego dobrą wolę - dodaje ekspert. I zaznacza, że w Polsce mamy dwie podstawy reklamowania towaru. - Jeśli z produktem coś jest nie tak, to możemy skorzystać z rękojmi albo z gwarancji, której zakres określa karta gwarancyjna - wyjaśnia.

Posłuchaj także:

Symulator zagrożeń, które czyhają na nas w sieci

Symulator zagrożeń czyhających na konsumenta w sieci wygląda jak popularny portal społecznościowy: scrollujemy ekran, klikamy w oferty i mamy okazję przekonać się, że tanio nie zawsze oznacza uczciwie Małgorzata Cieloch

Obchodzony 15 marca Światowy Dzień Praw Konsumenta to święto, które upamiętnia przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy’ego wygłoszone w 1962 roku. Sformułował on wówczas cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od 2000 roku. Z tej okazji Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta - pod hasłem "Surfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci" - przez cały tydzień będzie informować o niebezpieczeństwach, które czyhają w internecie oraz udzielać porad prawnych online. - Skargi, które do nas spływają, zarówno drogą pisemną, jak i przez telefon, liczone są w setkach i głównie dotyczą nieprawidłowości w handlu online, ale też z inwestowaniem online, wyborem szkoły online oraz wakacjami, które z powodu pandemii trudno jest zaplanować - mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. -  Żeby uczulić wszystkich konsumentów, przygotowaliśmy m.in. symulator zagrożeń czyhających na nich w sieci. Warto z niego skorzystać, żeby przekonać się, jak łatwo można dać się oszukać. 

Kupujemy mniej, ale stawiamy na jakość

Sprawdź także
Morrowind Shutterstock second hand vintage 1200.jpg
Drugie życie rzeczy. Czy to koniec karnawału konsumpcji?

- Z moich obserwacji wynika, że podejście polskich konsumentów do tzw. świadomego kupowania zmienia się i poprawia - zauważa Katarzyna Salus z "Kupuj odpowiedzialnie". - Kupujemy mniej mięsa, sprawdzamy, skąd pochodzą jajka, stawiamy na lokalne i sezonowe produkty. I to dużo bardziej niż jeszcze kilka lat temu, kiedy w dużej mierze kierowaliśmy się kolorowym opakowaniem i etykietą "towar z importu". Co więcej, takie wybory wcale nie są podyktowane grubością portfela, tylko zdrowym rozsądkiem. Ludzie coraz częściej stawiają na jakość, a nie na ilość. Kupują mniej, za to produkty starczają im na dłużej - dodaje gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Małgorzata Cieloch (rzecznik prasowy UOKiK), Katarzyna Salus ("Kupuj odpowiedzialnie"), Paweł Rokicki (Fundacja Konsumentów)

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 19:40
Przybywa Polaków, którzy na stałe żegnają się z ojczyzną. Dla części osób sytuacja w kraju wciąż jest daleka od tej na Zachodzie, dla innych emigracja to sposób na ucieczkę przed rzeczywistością "made in Poland".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gniazdownicy? Jak mieszkają młodzi ludzie?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 19:30
- Gniazdownicy to młode osoby, w wieku 25-34 lat, po których spodziewalibyśmy się, że powinni być samodzielni. Mieszkać oddzielnie i mieć własne rodziny, natomiast nadal mieszkają z rodzicami - mówi dr Monika Kwiecińska-Zdrenka z  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - To są osoby, które na ogół pracują, ale mają niskie dochody. I to jest jeden z powodów, dla których mieszkają nadal u rodziców.
rozwiń zwiń