Góry dla każdego - niepełnosprawność to nie przeszkoda

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 22:15
"Łączą nas góry" to projekt stworzony przez Fundację Ładne Historie. - Już piąty rok udowadniamy, że góry są dla każdego. Przy wsparciu wolontariuszy organizujemy wyprawy dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin - mówi w Czwórce Maria Zięba, prezeska Fundacji. - Wiele z nich jeździ z nami regularnie. Cały czas jednak poszukujemy wolontariuszy. 
Łacza nas gory  na szlaku z Merrell
Łączą nas góry – na szlaku z MerrellFoto: Marcin Trzpiot

Program "Łączą nas góry" pojawił się jako inicjatywa oddolna w 2019 roku. Jego pomysłodawcami byli Daniel i Anna Gierus, która jest w zarządzie fundacji. - Ania z Danielem chodzą w góry z małymi dziećmi, chcieli też zabrać takie osoby, dla których jest to trudniejsze - tłumaczy gość audycji. - Wymyśliliśmy więc akcję, która z jednej strony pomoże dostać się w góry tym osobom, które mają fizyczne bariery. Z drugiej będzie promować, położone blisko Dolnego Śląska, przepiękne Sudety. Chcemy przekonywać, że łatwo się do nich dostać i że góry to świetna forma spędzania czasu dla całej rodziny.

Wolontariusze poszukiwani 

Dlatego od samego początku trwania akcji zapraszane są nie tylko rodziny osób z niepełnosprawnościami, ale także wolontariuszy, którzy pomagają w jej realizacji. Jak podkreśla rozmówczyni Piotra Firana, ich wsparcie jest niezwykle ważne. - Szukamy osób takich jak biegacze, ultrasi, których spora grupa z Wałbrzycha nas wspiera, czy crossfitowcy. Natomiast szukamy też po prostu osób, które z nami pojadą i będą tworzyć atmosferę - tłumaczy. - Chodzi o to, żeby być razem, żeby pomóc zrobić piknik po drodze i służyć towarzystwem. To jest naprawdę dla każdego.

Wyprawy odbywają się w okresie letnim praktycznie w każdy weekend i wybierane są dość łatwe trasy. - Nie trzeba być silnym sportowcem, żeby się tam dostać. Nie trzeba mieć super kondycji - zaznacza gość Czwórki. - Bo też trzeba pamiętać, że jeżeli rozmawiamy o osobie z niepełnosprawnościami, to przeważnie dotyczy to kondycji całej rodziny, więc rodzic też musi mieć siłę, żeby dotrzeć do różnych miejsc.


Źr. Facebook/Łączą nas góry


Wyprawy dla całych rodzin

Maria Zięba zaznacza, że góry to fantastyczna forma rehabilitacji. Fundacja Ładne Historie zapewnia swobodną atmosferę górskiej wyprawy, a jednocześnie specjalistyczne wózki i nosidła oraz profesjonalną opiekę. - Na wycieczkach są obecni fizjoterapeuci, przewodnicy górscy, wolontariusze - opowiada. - Góry zmieniają, otwierają głowę i pozwalają odetchnąć. Zaczynaliśmy od małych wypraw, na których wszystkich razem było 15 osób, w tej chwili już jest przeważnie ponad 100. Wystarczy wejść na naszą stronę lub profil na Facebooku, zapisać się na wycieczkę i zacząć. Razem przemierzamy szlaki, mierząc się ze stereotypami.


Posłuchaj
12:09 Czwórka/Czat Czwórki - "Łączą nas góry" 29.03.2023.mp3 Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie o projekcie "Łączą nas góry" (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maria Zięba (prezeska Fundacji Ładne Historie)

Data emisji: 29.03.2023

Godzina emisji: 16.15

aw

Czytaj także

Góry na weekend - a może Beskidy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 19:05
Tomasz Habdas w swojej książce "Gdzie w góry na weekend?" zachęca do ruszenia na beskidzki szlak. - Te góry poznałem dokładnie. Zacząłem je eksplorować, gdy byłem dzieckiem - mówi w Czwórce. - Potem tam regularnie wracałem i cały czas chciałem odkrywać więcej interesujących miejsc, które opisałem w książce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neuroróżnorodność. Jak żyją osoby w spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 13:41
- Miejsca przyjazne neuroróżnorodności, jak pływalnie czy sklepy, a nawet kina, które organizują "ciche godziny", to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Bo wszyscy na co dzień jesteśmy przebodźcowani - mówiła w Czwórce Karolina Roztocka z kampanii #Neuroróżnorodni, dotyczącej świadomości spektrum autyzmu. 
rozwiń zwiń