Babia Góra - skąd ta nazwa?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 16:40
Babia Góra, znana również jako Królowa Beskidów, Kapryśnica, Matka Niepogód czy Diablak. Ten najwyższy "pozatatrzański" szczyt Polski jest różnie nazywany i krąży wokół niego wiele legend. Sprawdzamy, skąd pochodzi jego nazwa.
Krajobraz Beskidu Zachodniego z masywem Babiej Góry na pograniczu Polski i Słowacji.
Krajobraz Beskidu Zachodniego z masywem Babiej Góry na pograniczu Polski i Słowacji.Foto: shutterstock/ mkos83

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Zachodniego i najwyższy, poza Tatrami, szczyt w Polsce. Jego grzbietem przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny (linia, która oddziela zlewisko Bałtyku od Morza Czarnego). - Babią Górą nazywamy masyw górski, który ciągnie się od wschodu, od Przełęczy Krowiarki, po zachód do Przełęczy Jałowieckiej - opowiada Jakub Cyrkiel, przewodnik beskidzki. - Na tej przestrzeni występuje kilka wierzchołków o pojedynczych nazwach: Sokolica, Kępa, Gówniak, Diablak, Przełęcz Brona, oraz szczyt zwany Małą Babią Górą.

"Baba" - to nie tylko kobieta

A skąd nazwa? - "Baba" niekoniecznie musi oznaczać starszą kobietę czy wiedźmę. Kiedyś babą nazywano np. królową w szachach, stąd też często jest określana jako królowa Beskidów - tłumaczy rozmówca Oliwii Krettek. - Słowo "baba" może oznaczać również prymitywne kamienne rzeźby. Idąc tym tropem, Babia Góra sama sobą tworzy dostojny, kamienny posąg. Także babą nazywa się ciasto, które jest okrągłe, wysokie i ma pofalowane niczym górskie żleby boki.

Niektórzy też nazywają Babią Górę Matką Niepogód czy Kapryśnicą, a to dlatego, że gdy w dolinach świeci słońce, to na wierzchołku Diablaka może spotkać nas niemiła niespodzianka w postaci wiatru, mgły i przenikliwego zimna.
Na temat Babiej Góry krąży wiele legend. - Jedna z nich mówi, że Babia Góra jest stosem kamieni usypanych przed domem ogromnej baby olbrzymki - opowiada przewodnik. - Mamy też legendę, która głosi, że Babią Górą była kiedyś pewna pani, która z żalu po swoim ukochanym, zabitym zbójniku, skamieniała i zamieniła się w Babią Górę.

Zobacz także:

Diabeł też tam mąci

Najwyższy szczyt masywu babiogórskiego mierzy 1720 m n.p.m. i jest to po prostu Babia Góra lub Diablak, którego nazwa również wiąże się z legendami. - Góra jest niesamowita i masywna, niektóre z podań mówią, że jaskinie, które się na niej znajdują, miały być wejściem do samego piekła - mówi Jakub Cyrkiel. - Góra miała być we władaniu sił nieczystych i miały się na niej odbywać też sabaty czarownic.

Według innej z legend na szczycie Babiej Góry diabeł budował zamek dla zbójnika, który podpisał z nim pakt. Jednak tuż przed ukończeniem zamek zawalił się, zabijając zbójnika. Podobno podczas burzy można usłyszeć na szczycie dźwięk jego ciupagi. Stąd też wzięły się inne ludowe nazwy tego szczytu: Diabli Zamek czy Diable Zamczysko.


Mimo mogących budzić trwogę legend okolice Babiej Góry mogą być dobrym miejscem na zimowy wypad. - Fajnie rozwijającą się miejscowością turystyczną jest Zawoja, w okresie feryjnym można tam spotkać wielu turystów - mówi przewodnik. - Zimą sama góra może być ciężka do zdobycia, jednak w samym rejonie można znaleźć szlaki spacerowe. W sąsiedztwie - na Mosornym Groniu - znajduje się potężny ośrodek narciarski i przygotowane stoki, na których można poszusować.


Posłuchaj
05:23 Czwórka/Stacja Nauka - babia góra 27.01. 2022.mp3 W audycji sprawdzamy, skąd pochodzi nazwa Babia Góra (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 12.47

aw

Czytaj także

Dolina Pięciu Stawów. "Tu zobaczysz drugiego człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 17:20
Tu wszystko jest "naj": najbardziej rozległa dolina, najwięcej stawów i najwięcej śniegu. - W Dolinie Pięciu Stawów jest też najwyżej położone w polskich Tatrach schronisko, w którym rezerwacje robi się nawet z rocznym wyprzedzeniem - opowiada Beata Sabała-Zielińska, autorka książki "Pięć Stawów. Dom bez adresu". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferie w górach. Przewodnik czy instruktor - kogo wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 14:50
Są piękne, majestatyczne i groźne. Jak cieszyć się nimi zimą? - Bez przygotowania i słuchania poleceń prawdziwych ekspertów nie ryzykuj wyjścia w góry - apelują przewodnicy, ratownicy i instruktorzy.
rozwiń zwiń