Jak pandemia wpłynęła na pokolenie gniazdowników w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 14:35
- Pandemia przyczyniła się bardzo do tego, że zwiększyła się liczba osób, które pozostają w domu rodzinnym dłużej. Zwiększyła się też średnia wieku osób, decydują się na samodzielne życie - tak o tzw. gniazdownikach mówi Justyna Kajta, współautorka publikacji "Młodzi ludzie i zmiany mieszkaniowe podczas COVID-19: poruszanie się po wspólnym zamieszkaniu z rodzicami i autonomia mieszkaniowa”. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ SpeedKingz

- Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego, gniazdownicy to osoby dorosłe w wieku od 25 do 34 lat, które zamieszkują przynajmniej z jednym ze swoich rodziców - tłumaczy gość Czwórki. - Jednocześnie jest to też osoba, która jeszcze nie założyła własnej rodziny, czyli nie mieszka z osobą, z którą jest w związku, nie jest też rodzicem. Nie wlicza się tutaj osób rozwiedzionych czy owdowiałych.

Dwa miliony gniazdowników

Według danych, singli wciąż mieszkających z rodzicami w Polsce jest ponad dwa miliony. Ponad 40 procent z nich stanowią młodzi mężczyźni, wśród kobiet odsetek ten wynosi blisko 30 procent. - Nasz projekt jest dużym trzyletnim projektem, który generalnie traktuje o wchodzeniu w dorosłość w czasach kryzysów. Jednym z komponentów tego projektu jest sondaż ogólnopolski wśród młodych ludzi - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Drugim z komponentów są wywiady jakościowe z młodymi dorosłymi. W tych wywiadach jesteśmy zainteresowani tym, w jaki sposób to wchodzenie w dorosłość przebiega. Jakie są ich relacje rodzinne. Również gromadzimy wywiady z jednym z rodziców każdej z tych osób.

Padnemia i jej piętno

Jako główną przyczynę braku decyzji o usamodzielnieniu się głównie badania wskazywali czynniki ekonomiczne i brak środków finansowych na wynajem lub kupno mieszkania. Wśród odpowiedzi pojawiała wygoda wynikająca z zamieszkiwania w domu rodzinnym.

Z roku na rok osób mieszkających z rodzicami w tej grupie wiekowej przybywa. - Z danych Eurostatu wynika, że odsetek tych osób się zwiększa. W 2018 roku to było 45 procent młodych ludzi, a w 2022 to już było 51 procent - zauważa rozmówczyni Piotra Firana. - Do tego wzrostu osób mieszkających z rodzicami na pewno przyczyniła się pandemia.

Zobacz także: 

Badane osoby w tym przedziale wiekowym także ostrożnie odnosili się do swoich planów. - W sondażu zadawaliśmy też takie pytanie o to, czy rozmówcy zgodziliby się z takim stwierdzeniem, że w obecnych czasach nic nie warto planować w życiu - opowiada specjalistka. - Blisko 40 procent opisało to twierdzenie jako bardzo trafne w ich przypadku, czyli rzeczywiście zarówno pandemia, jak i wojna na Ukrainie pokazały młodym ludziom, że ich plany i tak mogą się nie udać. Więc według nich bez sensu jest planowanie dalekosiężne. W ich przekonaniu lepiej planować najbliższe miesiące czy najbliższy rok.

Posłuchaj
11:57 Czwórka/Czat Czwórki - gniazdownicy 01.06.2023.mp3 Justyna Kajta o zjawisku gniazdowników (Czat Czwórka/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Gość: Justyna Kajta (współautorka publikacji "Młodzi ludzie i zmiany mieszkaniowe podczas COVID-19: poruszanie się po wspólnym zamieszkaniu z rodzicami i autonomia mieszkaniowa")

Data emisji: 01.06.2023

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 19:52
Duża część kraju w związku z pandemią została objęta tzw. czerwoną strefą. Oznacza to kolejną w tym roku zmianę naszych codziennych nawyków i funkcjonowania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie, którzy nie istnieją naprawdę. Możesz kupić sobie ich twarze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:46
Powstaje coraz więcej firm, które sprzedają wizerunki osób nie istniejących w rzeczywistym świecie, a stworzonych przez sztuczną inteligencję. To ludzie, którzy "żyją" tylko na dyskach komputerów. 
rozwiń zwiń