Rynek pracy. Czy kryzys dotyka branżę IT?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 12:45
Wielu uważa, że dziś najpewniejszą pracą jest ta w branży IT. Okazuje się, że ten rynek też dosięgnął kryzys - wymagania rosną, a młodym nie jest łatwo się przebić. 
Branża IT też przeżywa kryzys
Branża IT też przeżywa kryzysFoto: Syda Productions/Shutterstock.com

Branża IT przez ostatnie lata stanowiła synonim ponadprzeciętnych zarobków i odporności na kryzysy. Uważano, że praca w informatyce to pewne i godziwe zatrudnienie. Jak się okazuje - kryzys dotknął i tę branżę - wymagania rosną, a juniorom trudniej jest się przebić.

 

Mniej pracy dla młodych

Niestety pracy w IT dla młodych, świeżo upieczonych inżynierów albo magistrów jest coraz mniej. - Jeśli chodzi o stanowiska wyższe i eksperckie, to miejsc pracy nie brakuje - zauważa założycielka kanału studenckiego Kompetentni Ola Benowska. - W przypadku stanowisk juniorskich osoby stawiające pierwsze kroki muszą się mierzyć z olbrzymią konkurencją. Czasem na jeden program stażowy aplikują setki osób, dlatego kandydaci muszą się zastanowić, jak się wyróżnić, i zacząć się realizować branżowo.


Początek zmian

Specjaliści twierdzą, że to dopiero początek prawdziwych zmian w branży IT. - Nowe technologie, takie jak ChatGPT, faktycznie mogą ten rynek zmienić. Zmieni się sposób, w jaki będziemy programować - przewiduje Konrad Wojdan z Politechniki Warszawskiej. - W szczególności chodzi o pewne proste czynności, które często wykonują młodsi programiści.

Jak zauważa rozmówca Szymona Majchrzaka, już teraz algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie wygenerować kod dla zadanego problemu. - Testowaliśmy to razem z zespołem. Stworzony kod jest czasami zadziwiająco sensowny. Sztuczna inteligencja odpowiada nie tylko kodem, ale także tłumaczy, co wybrane jego fragmenty robią - tłumaczy. - To zajmuje sekundy, tym bardziej zadziwia. Myślę, że młodszym programistom mogłoby to zająć godziny, a nawet dni.

Zobacz także:

 

E-book pomoże?

Z tego powodu firmy coraz częściej stawiają na osoby, które są prawdziwymi pasjonatami. Dlatego też młodzi z kanału studenckiego Kompetentni stworzyli darmowego e-booka "Wsparcie Studentów IT w Rozwoju Ich Kariery", w którym doradzają, jak znaleźć pracę w branży IT. W tym celu przeprowadzono wywiady z rekruterami, a zebrane oczekiwania wobec stażystów opisano w projekcie.


Posłuchaj
03:51 Czwórka/Pierwsze Słyszę - rynek pracy branża IT 01.06.2023.mp3 W audycji mówimy o rynku pracy branży IT (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Chcemy pomóc studentom to zrozumieć, a nasz projekt ma im to ułatwić. Firmy już nie potrzebują osób, które mogą napisać kod. Z naszych wywiadów wynika, że chodzi o to, żeby przejawiać pewien zestaw cech, takich jak komunikacja, otwartość, chęć uczenia się, zaangażowanie oraz pasja i samodzielność - zwraca uwagę Ola Benowska. - Do tego trzeba mieć "zajawkę" do IT oraz umiejętność rozwiązywania problemów, które zauważamy w naszym rzeczywistym świecie. Dopiero potem pojawia się miejsce na to, żeby coś zaprogramować.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 01.06.2023

Godzina emisji: 8.40.

aw/pj

Czytaj także

"Stres, lęk przed depresją". Pracownicy branży IT narażeni na wypalenie zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 12:37
- IT to branża, w której pracownicy są narażeni na wypalenie zawodowe. Ludzie przez całe dnie siedzą samotnie w domach, pisząc tysiące linijek kodu albo szukając w nim błędów, to niezwykle stresujące - mówiła Katarzyna Gryzło, współautorka raportu "Dwie strony medalu. Dynamiczna branża IT a zdrowie psychiczne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja. Zapaść na rynku nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 16:45
W sieci pojawiły się dane, które wyraźnie wskazują na potężne problemy rosyjskiej branży technologicznej. Ten segment gospodarki zmaga się z ogromnym odpływem specjalistów, presją ze strony rządzących oraz brakiem dostępu do nowoczesnych rozwiązań.
rozwiń zwiń