Podróżowanie to przede wszystkim styl życia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 18:00
- A zawodów do podróży można dopasować bardzo wiele - przekonywała w "Dajesz radę" Felicja Bilska, socjolożka, fotografka, pilotka wycieczek, dziennikarka, no i przede wszystkim podróżniczka.
Audio
  • Felicja Bilska opowiada o blaskach i cieniach życia w podróży (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/FotoTravel

Felicja Bilska Podróżowanie to zajęcie na dwa etaty. Z jednej strony trzeba wymyślić narzędzia, aby przekazywać nasze doświadczenia z podróży. Drugi etat to samo podróżownaie, polegające na przemieszczaniu się oraz zbieraniu i przetwarzaniu informacji

Stereotypowo wydawać by się mogło, że bycie podróżnikiem to 365 dni urlopu, spędzanie czasu na hamaku pod palmami i popijanie wody ze świeżo ściętego kokosa. Tymczasem to zdobywanie wiadomości, robienie notatek, zmaganie się z trudami podróży, robienie zdjęć i pisanie tekstów do gazet, prowadzenie bloga, kanałów społecznościowych, zbieranie materiałów i ich przetwarzanie. A jakie trzeba mieć predyspozycje, żeby podróżnikiem zostać? - Człowiek wystarczająco otwarty i elastyczny odnajdzie się wszędzie - tłumaczyła zaproszona przez Czwórkę podróżniczka.

Według Felicji Bilskiej otwartość to przede wszystkim żywe zainteresowanie ludźmi i budowanie z nimi relacji - na tym, między innymi, polega podróżowanie etyczne. - Często obserwuję, że turyści przyjeżdżający z zachodu traktują grupy plemienne, jak ludzi gorszej kategorii. Ja mogę zaręczyć, że ci ludzie to czują - tłumaczyła Felicja Bilska. - Nie wyobrażam sobie, że spotykane w podróży osoby traktuje się jak eksponaty - podkreślała.

W Czwórce Felicja Bilska zdradziła też, jakie zawody pełnoetatowy podróżnik może wykonywać - okazuje się, że nie tylko osoby z branży turystycznej, ale też informatycy, tłumacze i inżynierowie różnej maści świetnie się w podróży odnajdą. A czy, wybierając się w podróż, warto uczyć się różnych języków, dlaczego w byciu podróżnikiem przydają się takie cechy jak odwaga i determinacja oraz co na wyprawy po świecie zabiera ze sobą znana podróżniczka Martyna Wojciechowska - tego dowiecie się z nagrania audycji.      

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał przygotował: Łukasz Pietrzyk

Gość: Felicja Bilska (podróżniczka)

Data emisji: 2.02.2017

Godzina emisji: 14.07

jsz/ab

Czytaj także

Wakacje na kredyt? Nie w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 13:12
Polacy wolą zostać w domu, niż pożyczać pieniądze na wakacje. Dlaczego tak się dzieje? O tym w środowy poranek w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostać kierowcą autobusu lub motorniczym?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 15:24
- To zawód, który wynika przede wszystkim z pasji. Ale to także dobra, stabilna praca, z umową podpisywaną na wiele lat i "znośnym" wynagrodzeniem - mówił Rafał Andziak z MZA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie znajdziesz pracę po zawodówce?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 15:50
Eksperci rynku zatrudnienia przez ostatnie lata twierdzili, że kluczem do sukcesu na rynku zawodowym nie jest ukończenie studiów lecz zawód. Jak się okazuje osoby po zawodówkach też nie mają pracy.
rozwiń zwiń