Tak dla atomu? "Nowe technologie powinny iść w parze z bezpieczeństwem"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 22:23
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce miała stanąć w Żarnowcu. Katastrofa w Czarnobylu storpedowała te plany. Teraz Minister Klimatu zapowiedział budowę elektrowni atomowej. Ma się ona rozpocząć w 2026 roku i do 2040 działać ma sześć bloków jądrowych. Wraz z tymi planami powraca temat bezpieczeństwa. 
Polska elektrownia atomowa miałaby zacząć pracę w 2023 roku
Polska elektrownia atomowa miałaby zacząć pracę w 2023 rokuFoto: Vaclav Volrab/ Shutterstock

tatuaż 510.jpg
#dobrywzór. Zostań "genetycznym bliźniakiem" - uratuj życie

Czy boimy się atomu?

To, czy jest nam potrzebny prąd z atomu jest tematem dyskusji polityków w Polsce. Tymczasem, jak wskazują badania duża część Polaków pozytywnie ocenia plany budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju (dane na podst. PGE J1). Dawne Ministerstwo Energii wskazywało, że budowę elektrowni atomowej popiera 60 procent naszego społeczeństwa. Budowę elektrowni w bliskim położeniu miejsca zamieszkania ponad 70 procent. - To świetny wynik, jak na kraj, który był naznaczony "piętnem Czarnobyla" - komentował Jakub Wiech z portalu Energetyka24.


Posłuchaj
16:10 _PR4_AAC 2020_07_01-15-09-15.mp3 Czy powinniśmy bać się atomu? (Czat Czwórki)

 

rower1200.jpg
Czy Polska to kraj dla rowerzystów?

Atom - najbezpieczniejsze źródło pozyskiwania energii?

Zdaniem prof. Zbigniewa Karaczuna, członka Koalicji Klimatycznej ze SGGW elektrownia atomowa nie jest najkorzystniejszym sposobem energii dla Polski. - Pozyskiwanie energii jądrowej jest bardzo kosztowne. Jest to technologia przestarzała biorąc pod uwagę nowoczesne sposoby wytwarznia prądu elektrycznego. Bazuje na nieodnawialnych zasobach przyrodniczych i posiadamy dla niej alternatywę w XXI wieku. 


wybory 1200 pap (2).jpg
Czy do polityki trzeba dorosnąć?

Inną opinię na temat atomu przestawił dr Krzysztof Fornalski ekspert ds ochrony radiologicznej PGE J1. Zakwestionował powszechną opinię, że jest to metoda kosztowna, wyjaśnił również, dlaczego warto przedyskutować tzw. nieodnawialność tego źródła, które z punktu widzenia fizyki nie jest zasadne. - Ten rodzaj energii można pozyskiwać również z oceanów. Na ten moment nie ma mowy o tym, że jest to źródło nieodnawialne - kontrował. 

Czy OZE zaspokoi rosnące potrzeby na energię elektryczną?

Eksperci zwracali uwagę, że z jednej strony musimy zaspokajać rosnące potrzeby konsumentów, z drugiej stosować się do unijnych wymogów dotyczących np. emisji dwutlenku węgla. Z tego punktu widzenia pozyskiwanie energii z atomu jest dobrą alternatywą, co jak zwracali uwagę nie wyklucza równoczesnego funkcjonowania paneli fotowoltaicznych czy farm wiatrowych. Jednocześnie podkreślali, że nie możemy uzależniać energetyki od warunków pogodowych zakładając, że każdego roku będziemy pozyskiwali odpowiednią ilość energii ze słońca i wiatru. - Musimy postawić na stabilne źródła, jednocześnie musimy odchodzić od wytwarzania energii z węgla. Źródła powinny być różnorodne - mówili.

Czy nowoczesne elektrownie jądrowe są bezpieczne? Więcej na ten temat w rozmowie z gośćmi Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Krzysztof Fornalski (ekspert ds ochrony radiologicznej PGE J1), prof. Zbigniew Karaczun (członek Koalicji Klimatycznej, SGGW)

Data emisji: 1.07.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Rekordowa susza. Czy zabraknie nam wody?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 23:05
W prawie całej Polsce leśnicy ogłosili stan zagrożenia pożarami. Ciepła zima i minimalna ilość opadów śniegu spowodowały, że poziom wilgotności gleby jest na dramatycznie niskim poziomie. To trzeci rok suszy. Prognozuje się, że ta będzie najdotkliwsza od 50 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pandemia wpływa na miejskie zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 20:06
Gołębie, tak jak mewy, zostały odcięte od stałego źródła miejskiego pożywienia, czyli resztek z jedzenia spożywanego na mieście. Z kolei ptaki śpiewające, jak kosy czy szpaki, zazwyczaj muszą śpiewać głośniej i w wyższych tonacjach, żeby przebić się przez miejski hałas. Jak radzą sobie bez wsparcia ludzi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus kontra studenci. Co wydarzy się po wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:40
Wykłady online, zajęcia przez kamerę i zdalne obrony - tak wygląda dziś życie studentów. W związku z niepewną sytuacją epidemiologiczną, niepewny jest także przyszły rok akademicki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrona inna niż wszystkie. Tytuł magistra bez wychodzenia z domu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 19:54
Już odbyły się pierwsze zdalne obrony prac dyplomowych i magisterskich. To wydarzenia bez precedensu w historii uczelni. Koniec studiów dla wielu w tym roku będzie wyjątkowy, bo online. Czy to większy stres dla studenta?
rozwiń zwiń