Zbliżają się upały. Nie zostawiaj psiaka w samochodzie!

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 20:21
Zaczęły się upały i zaczęło się zamykanie dzieci i zwierząt w rozprażonych upałem samochodach. Co robić, kiedy jesteśmy świadkami takiej sytuacji?
Aneta Awtoniuk tłumaczyła także m.in., dlaczego pod żadnym pozorem w aucie nie wolno otwierać okien zbyt szeroko, jeśli wieziemy zwierzę.
Aneta Awtoniuk tłumaczyła także m.in., dlaczego pod żadnym pozorem w aucie nie wolno otwierać okien zbyt szeroko, jeśli wieziemy zwierzę.Foto: Glow Images/East News

elektrownia atomowa free temelin shutter 1200.jpg
Tak dla atomu? "Nowe technologie powinny iść w parze z bezpieczeństwem"

Przede wszystkim oceńmy sytuację

Sławomir Smyk ze Stołecznej Straży Miejskiej radził, by w pierwszej kolejności ocenić zagrożenie. Powinniśmy sprawdzić, czy zwierzęciu lub dziecku w zamkniętym samochodzie potrzebna jest pomoc. Jeśli widzimy, że sytuacja jest niebezpieczna (temperatura na zewnątrz jest wysoka, a wszystkie okna w samochodzie zamknięte) niezwłocznie powiadommy odpowiednie służby. W tym przypadku powinna to być policja lub straż miejska. 

Posłuchaj
02:33 _PR4_AAC 2020_07_06-15-35-38.mp3 Jak uratować dziecko lub czworonoga z nagrzanego auta? (Czat Czwórki)

 

Ratowanie życia usprawiedliwia wybitą szybę

Jeśli zagrożone jest ludzkie życie, nie powinniśmy martwić się o zniszczenie mienia, bo najważniejsza w takiej sytuacji jest szybka reakcja. Zostawienie w rozgrzanym samochodzie dziecka lub czworonoga jest przestępstwem i grozi karą więzienia. Jeśli widzimy taką sytuację - reagujmy. Powietrze nagrzanego auta może osiągać temperaturę nawet 80 stopni Celsjusza.

shutterstock tatuaż 1200.jpg
#dobrywzór. Zostań "genetycznym bliźniakiem" - uratuj życie

Pierwsza pomoc. Jak się zachować?

Po wydostaniu dziecka lub czworonoga z nagrzanego samochodu powinniśmy przenieść do cienia i wezwać służby medyczne. Tam zostanie udzielona im fachowa pomoc. Jeżeli mamy zamiar wybić szybę, zróbmy to po stronie przeciwnej, niż ta, gdzie znajduje się uwięzione dziecko czy zwierzak. Chodzi o to, by zminimalizować narażenie go na skaleczenie rozbitym szkłem. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Sławomir Smyk (Stołeczna Straż Miejska)

Data emisji: 6.07.2020

Godz. emisji: 15.35

ac

Czytaj także

Co nam daje wolontariat?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 17:33
Kasia, Ania i Julia drugi raz brały udział w wolontariacie w rezerwacie dzikich zwierząt Shamwari, który znajduje się w RPA. Tym razem pojechały z grupą 10 osób z Polski i – jeśli będzie to możliwe, chcą taki wyjazd powtórzyć również w tym roku. Jak wygląda dzień na wolontariacie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Góry Pieprzowe. Róże na łupkowej skale

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 18:39
Góry Pieprzowe, czyli Pieprzówki, nie imponują wysokimi szczytami ani widowiskowymi przełomami, ale są wyjątkowe. To najstarsze pasmo górskie w Polsce, zbudowane z łupków i kwarcytów liczących 500 milionów lat. Jest tam naturalne rozarium, czyli największe w Polsce, skupisko dziko żyjących róż. A wszystko, to rzut beretem od sandomierskiego rynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretne życie zwierząt. Kto żyje w komunie, komu się bez ludzi nudzi?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:00
- Nie ma bariery między sferą psychiczną ludzi i zwierząt. Wszystkie uczucia, które mamy, występują też w świecie zwierząt. Co więcej, one z tego świata pochodzą - podkreśla dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy potrafimy odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 19:57
Odpoczynek też jest sztuką – nie każdemu dostępną. Decyduje o naszym samopoczuciu, nastawieniu do innych i do świata oraz o sukcesach w pracy. Jest przy tym dobrem coraz trudniej dostępnym. Nie z braku dni wolnych, ale z braku umiejętności odpoczywania. 
rozwiń zwiń