Odpady niebezpieczne i śmieci. Czy zaleją nasz kraj?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 21:30
Produkcja śmieci w Polsce rośnie. Prognozuje się, że w 2030 roku na jednego mieszkańca kraju przypadać będzie 370 kg odpadów komunalnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MOHAMED ABDULRAHEEM/Shutterstock.com

Posłuchaj
20:49 [CZWORKA]Czat Czworki 28 wrzesień 2020 smieci.mp3 Śmieci w Polsce. Jak radzimy sobie z odpadami? (Czat Czwórki/Czwórka)

Czytaj także
smieci plastik pxhere UA.jpg
Polski Pakt Plastikowy - dla plastiku, ale wielorazowego

Odpady niebezpieczne i odpady komunalne

Odpady komunalne w większości pochodzą z gospodarstw domowych i stanowią około 10 proc. odpadów rocznie generowanych w naszym kraju - tłumaczy Magdalena Maj, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Opady niebezpieczne to odpady poprocesowe, które są bardzo trudne w utylizacji albo wręcz niemożliwe do przetworzenia. Ich gromadzenie na składowiskach powoduje emitowanie szkodliwych substancji do gleby czy otoczenia - mówi. 

Posłuchaj także:

Czytaj
shutterstock_goryl_1200.jpg
Wymierają zwierzęta. Najgorzej jest na bagnach, mokradłach, torfowiskach

Kto śmieci w Polsce?

Zjawisko przyjmowania odpadów z państw bogatych przez kraje biedniejsze wciąż postępuje. Do tej pory dotyczyło to takich państw jak Indonezja, Malezja czy Tajlandia. Coraz częściej rolę "śmietniska" przejmują jednak kraje z naszej części świata - tu prym wiedzie Turcja. Polska również jest nie tylko producentem coraz większej ilości odpadów, ale też ich importerem - przede wszystkim ze Szwecji i z Niemiec. - Do Polski możne legalnie importować niektóre rodzaje odpadów, które mają cechy pozwalające otrzymać z nich inny surowiec. Są to na przykład metale ziem rzadkich  - mówi konsultant ekologiczny Sławomir Brzózek. - Tych odpadów wcale zresztą nie jest tak mało, w 2019 roku trafiło do nas ponad 500 tysięcy ton. Ale większym problemem wydaje się to, że całkiem szerokim i nielegalnym strumieniem płyną do nas prawdziwe śmieci, w tym bardzo niebezpieczne odpady chemiczne. I jak podkreśla rozmówca Piotra Firana - jest to proceder nielegalny i bardzo dochodowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Magdalena Maj (analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego), Sławomir Brzózek (konsultant ekologiczny)

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samozbiory. Wielkie emocje mieszczuchów na polu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:40
Nie tylko susza, czy gwałtowne zjawiska pogodowe, ale także brak pracowników sezonowych może zniweczyć trud plantatorów i sadowników. Dlatego coraz więcej plantacji i sadów otwartych jest dla tych, którzy chcą sami zapełnić owocami swoje koszyki.
rozwiń zwiń