Co zrobić z jedzeniem po świętach? Zawieź do Jadłodzielni

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 21:15
Za nami święta, a po nich nie tylko pełne brzuszki, ale też u niektórych pełne lodówki. W wielu domach zostało jeszcze wiele przysmaków, a na ich nadmiar czekają po świętach Jadłodzielnie. Takie punkty działają w całej Polsce i łączą sytych z potrzebującymi.
Po świętach zostaje dużo jedzenia - można się nim podzielić zostawiając je w jadłodzielniach.
Po świętach zostaje dużo jedzenia - można się nim podzielić zostawiając je w jadłodzielniach.Foto: shutterstock/Rawpixel.com

Mimo że ceny produktów spożywczych rosną, świąteczna tradycja nakazuje zostawić stół przysmakami. Czasem jest ich więcej, niż zdołamy przez ten czas zjeść, a po świętach szkoda je wyrzucić. Coraz popularniejsza więc staje się idea foodsharingu, której naprzeciw wychodzą Jadłodzielnie. To tam można zanieść świąteczne pyszności, które inni mogą spożytkować.

- Jadłodzielnie, to krótko mówiąc idea dzielenia się żywnością. Bierze się to z tego, że lepiej podzielić się nadmiarem żywności, którą się posiada niż wyrzucić - mówi Dominika Putyra, koordynatorka warszawskiego Foodsharingu. - To nie tylko względy ekonomiczne, ale również dbałość o naszą planetę i wysiłek włożony w przygotowanie dań.

Idea foodsharingu cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w święta. - To fajna sprawa, i przydatna. Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł. Niestety tak mamy, że marnujemy bardzo dużo jedzenia, a innym się przyda - mówi uczestniczka naszej sondy. - Myślę, że takich punktów powinno być więcej, ludzie by oddawali chętniej jedzenie, gdyby mieli je blisko - dodaje druga.

Jadłodzielnie to specjalne punkty w mieście, gdzie w szafce, a nawet w lodówce można zostawić żywność. Mogą z niej skorzystać osoby gorzej sytuowane, ale nie tylko. - Ta żywność zacznie się teraz pojawiać, więc może, zanim zaczniemy piec ciasta na sylwestra, zajrzymy do Jadłodzielni - tłumaczy koordynatorka. - Idea dzielenia się i zero waste, jest też taka, że mnie stać i sobie kupię, ale pójdę do Jadłodzielni, może jest tam właśnie żywność, która czeka na to, żeby się nią zaopiekować. Natomiast pieniądze, które chcę na nią wydać, mogę przeznaczyć na jakiś cel charytatywny - dodaje.


Posłuchaj
03:15 Czwórka/czat czwórki - jadłodzielnie_28.12.2021.mp3 O Jadłodzielniach mówi Dominika Putyra, koordynatorka warszawskiego foodsharingu (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jadłodzielnie działają na terenie całej Polski, w samej Warszawie są 22 takie miejsca.

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 28.12.2021

Godzina emisji: 15.36

aw

Czytaj także

Co zrobić, by nie marnować jedzenia w święta? Boże Narodzenie w duchu zero waste

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 07:15
"Nie jedz, to na święta!" przed kolacją wigilijną i "Jedz, bo się zmarnuje" w drugim dniu świąt – te dwa zdania są znane wielu z nas. Z badań Federacji Narodowego Banku Żywności wynika, że rocznie Polacy wyrzucają 5 mln ton żywności, a statystycznie do 2 kilogramów ląduje w koszu w czasie świąt. Jak nie marnować jedzenia w święta i spędzić Boże Narodzenie w duchu zero waste?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zrobić z choinką po świętach? Można oddać ją do przytuliska i odebrać za rok

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 08:24
Nadleśnictwa w całej Polsce tuż po świętach uruchamiają miejsca, gdzie można zasadzić świąteczne drzewko. Co więcej, po odpowiednim oznaczeniu, będzie można po nie wrócić przed przyszłorocznymi świętami.
rozwiń zwiń