Polska kuchnia. "Już nie narodowa, tylko regionalna"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 18:00
We Włoszech i we Francji przywiązanie do receptur jest częścią dziedzictwa kulturowego, a każdy kraj ma flagowe, rozpoznawalne na całym świecie potrawy. Jak na tym tle wypada polska kuchnia? Czym możemy się pochwalić?
Foodie - to słowo z języka angielskiego, które oznacza smakosza. Osobę, która delektuje się jedzeniem i traktuje to jako pasję
Foodie - to słowo z języka angielskiego, które oznacza smakosza. Osobę, która delektuje się jedzeniem i traktuje to jako pasję Foto: shutterstock.com/Dean Drobot

- My dopiero zaczynamy radzić sobie z promocją polskiej kuchni w świecie, bo stosunkowo niedawno skupiliśmy się na potrawach regionalnych - uważa prof. Karolina Buczkowska-Gołąbek, ekspert turystyki kulturowej z AWF w Poznaniu. - Przez długi czas tkwiliśmy w przekonaniu, że naszą tożsamość kulinarną definiują pierogi i bigos. Tymczasem teraz trochę się od tego odżegnujemy. 

Kuchnia regionalna wypiera kuchnię narodową

W przypadku dań regionalnych trudno będzie zachować spójność, ale są poszczególne obszary, które skupiają się na promocji tego, co u nich najlepsze. - Na Podhalu są to oscypki, w Poznaniu rogale świętomarcińskie, w Lubelskiem - cebularz. Jesteśmy na drodze, na której Francja czy Włochy były wiele lat temu. - wyjaśnia gość Czwórki. - Pojęcie kuchni regionalnej wypiera ideę kuchni narodowej. Ma to związek z tym, że częściej się o tym mówi i częściej próbuje. Bo w pandemii ograniczyliśmy zagraniczne podróże i skupiliśmy się na tym, co ma do zaoferowania nasz kraj.  

Pierogi? Nie, dziękuję

Dania kuchni włoskiej, francuskiej, chińskiej, indyjskiej na dobre zadomowiły się w naszym kraju. A my z tego korzystamy i chętnie eksperymentujemy z nowymi smakami. Według raportu Food-Trendów do poszukiwań kulinarnych przyznaje się co trzeci z nas, a najbardziej lubimy potrawy azjatyckie - tajskie, wietnamskie czy chińskie. Nie pogardzimy też japońskim sushi, coraz częściej próbujemy przysmaków gruzińskich i meksykańskich. Jeśli chodzi o dania kuchni polskiej - jesteśmy tradycjonalistami. Młodsi najczęściej wybierają pierogi, starsi - kotlety schabowe. 

Posłuchaj
15:57 CZWÓRKA Czat Czworki - jedzenie 17.01.2022.mp3 Jakie są preferencje kulinarne Polaków? (Czat Czwórki/Czwórka)

- Ale to też się zmienia, zwłaszcza po dwóch latach pandemii. Podróżując po Polsce mieliśmy szansę odkryć nowe-stare smaki i zachwycić się potrawami, o których istnieniu często nie mieliśmy pojęcia - przyznaje rozmówczyni Piotra Firana. - Ważne jest to, żeby do takich wypraw odpowiednio się przygotować i nie dać się zwieść tanim chwytom reklamowym. To jest kolejny etap kulinarnej edukacji, który zaczynamy właśnie przerabiać.

Posłuchaj także:


Z roku na rok przybywa też restauracji, które w menu uwzględniają dania kuchni regionalnej, a nawet stawiają na nie główny nacisk. - To ułatwia sprawę, zwłaszcza turystom, którzy nie są w tym temacie zorientowani. Co więcej - te dania cieszą się coraz większą popularnością wśród restauracyjnych gości - dodaje  prof. Karolina Buczkowska-Gołąbek. 

Sprawdź:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: prof. Karolina Buczkowska-Gołąbek (ekspert turystyki kulturowej, AWF w Poznaniu, Stowarzyszenie Turystyki Kulinarnej)

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 15.27

kul

Czytaj także

Polskie superfoods - cenione od wielu pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 06:50
Polacy ulegli modzie na tzw. superfoods czyli wyjątkowo zdrową żywność. Zamiast jednak kupować jagody z drugiego końca świata, warto dać szansę krajowym produktom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Novel food. Jedzenie dla przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 16:00
Ciastka z larw, cukier z bakterii i oleje z grzybów - w ten sposób Unia Europejska chce walczyć z głodem na świecie.
rozwiń zwiń