Alpaka jest dobra na… wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 20:01
W zooterapii popularne jest obcowanie z psami i kotami. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się alpaki, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami. 
Alpaki
AlpakiFoto: shutterstock.com/Nadia Kompan

Edyta i Wojciech Bielawscy zainteresowali się alpakami kilka lat temu. Zaczęło się od lektur i odwiedzin w okolicznych hodowlach. Potem przyszedł czas na pierwsze zwierzęta. Dziś w Puławach z powodzeniem prowadzą alpakoterapię, a odwiedzają ich goście dotknięci przeróżnymi problemami. - Najmłodszy uczestnik alpakoterapii u nas miał roczek, najstarsza pani, która nas odwiedziła, miała 95 lat - zdradza Edyta Bielawska. - Przyjeżdżają do nas osoby z różnymi schorzeniami, dzieci i dorośli, osoby nadpobudliwe psychoruchowo, dzieci z zespołem Aspergera, osoby autystyczne, z depresją, mające problemy z nadciśnieniem, osoby z dziecięcym porażeniem mózgowym. Alpakoterapia polega na dotyku alpak, przytulaniu, głaskaniu, karmieniu, prowadzeniu na smyczy - dodaje. 

W Puławach mieszka 10 alpak: 3 "chłopaków" i 7 "dziewczyn". - Zajmują alpakarnię, tam mieszkają, a dni spędzają na pastwisku. Mamy dla nich dwa pastwiska, które zmieniamy, gdy wyjedzą trawę - opowiadają gospodarze alpakoterapii. - Alpaki to zwierzęta wielbłądowate. Ich pożywienie to głównie trawa i siano, oprócz tego muszą dostać tzw. paszę treściwą, jedzą wysłodki buraczane i otręby pszenne - wymienia Wojciech. 

Wszystkie alpaki Edyty i Wojciecha Bielawskich urodziły się w Polsce, rodzice najstarszych z nich pochodzą z Chile. - Najwięcej alpak na świecie jest w Peru, ale w Boliwii i Chile też ich nie brakuje - opowiada rozmówca Macieja Rugały. - Dziś hodowle tych zwierząt znajdziemy na całym świecie, do Polski dotarły całkiem niedawno, bo dopiero w 2004 roku - dodaje. 


Posłuchaj
06:55 czwórka czat czwórki 21.06.2022 alpaki.mp3 Komu może pomóc alpakoterapia? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Zwykle alpaki hoduje się dla wełny, alpakoterapia jest tu tylko dodatkiem. - Wełna alpak jest bardzo ciepła, sześć razy cieplejsza niż wełna owcza - wyjaśnia hodowca. - Dodatkowo to materiał hipoalergiczny, nie uczula, nie zawiera lanoliny. Każdy hodowca dąży do tego, by jego alpaki miały na sobie wełnę jak najcieńszą i delikatną, bo ona jest najdroższa - zdrada. 

Rozmówcy Czwórki zwracają uwagę na szczególną łagodność, ale i płochliwość tych zwierząt. - Są bardzo ciekawskie, ale trzeba dużo czasu, by dały się dotknąć, pogłaskać, przytulić - mówi Edyta Bielawska. - Będą zaglądać, podglądać, ale po wyciągnięciu ręki uciekną. Trzeba czasu, by mogły pracować w alpokoterapii - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Maciej Rugała

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 16.15

pj

Czytaj także

Sekretne życie zwierząt. Kto żyje w komunie, komu się bez ludzi nudzi?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:00
- Nie ma bariery między sferą psychiczną ludzi i zwierząt. Wszystkie uczucia, które mamy, występują też w świecie zwierząt. Co więcej, one z tego świata pochodzą - podkreśla dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, gdy na swojej drodze spotkasz wilka?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:57
Wilki widywane są rzadko, ale gdy tylko gdzieś ktoś je zauważy, to od razu pojawiają się ostrzeżenia i prowadzony jest monitoring tych zwierząt. W Czwórce sprawdziliśmy, jak należy się zachować podczas spotkania oko w oko z tym drapieżnikiem. 
rozwiń zwiń