Sekretne życie zwierząt. Kto żyje w komunie, komu się bez ludzi nudzi?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:00
- Nie ma bariery między sferą psychiczną ludzi i zwierząt. Wszystkie uczucia, które mamy, występują też w świecie zwierząt. Co więcej, one z tego świata pochodzą - podkreśla dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vladimir Wrangel/Shutterstock.com

Hipisowska komuna bonobo

Andrzej Kruszewicz jest nie tylko miłośnikiem oraz znawcą zwierząt i ich zwyczajów, ale także uważnym obserwatorem swoich podopiecznych. W książce "Sekretne życie zwierząt" opowiada o prawdziwych zwierzęcych macho i silnych samicach. - Jeśli przyjrzymy się największym ssakom lądowym, czyli słoniom, to u nich panuje matriarchat i wszystkim rządzą samice. Samiec może poprosić, żeby się zbliżyć, ale na siłę to on nic nie zdziała - wyjaśnia dyrektor warszawskiego ZOO. - To samo dzieje się u bonobo, czyli u kuzynów naszych szympansów. One funkcjonują w grupie hipisów, którą rządzą samice i wszystko sprowadzają do seksu. Nawet w trakcie bójek robią przerwy, bo mają inne "sprawy" do załatwienia -  dodaje.

Posłuchaj
10:19 [CZWORKA]Czat Czworki 3 lipiec 2020 zoo.mp3 Dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, dr Andrzej Kruszewicz opowiada o sekretnym życiu zwierząt (Czat Czwórki/Czwórka)

Przyjaźń czy kochanie?

Zwierzętom nie są też obce związki jednopłciowe, choć - jak podkreśla gość Czwórki - bywa, że u ich podłoża leży potrzeba dominacji. - Tak na przykład zdarza się w przypadku lwów. Mamy homoseksualne pary u gołębi, a gile pierwszą miłością obdarzają zazwyczaj przedstawicieli tej samej płci, dopiero potem stają się heteroseksualne - mówi gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

ZOO w lockdownie

- W czasie pandemii poczyniliśmy kilka ciekawych obserwacji - przyznaje rozmówca Piotra Firana. - Nasza gepardzica po raz pierwszy nie w koksie, tylko na wybiegu zewnętrznym urodziła czwórkę kociąt. Mieliśmy też baby boom u lemurów. I jak chodziłem po ZOO, to zwierzęta wreszcie się mną interesowały. Tylko małpy nam się nudziły i musieliśmy wymyślać im specjalne zabawy - śmieje się dr Kruszewicz.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego)

Data emisji: 03.07.2020

Godz. emisji: 15.07

kul


Czytaj także

Gekon w domu. "To nie są zwierzęta, do których będziemy się codziennie przytulać"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 14:30
Te jaszczurki są jedną z najliczniejszych grup gadów występujących na świecie. Ich różnorodność, przepiękne ubarwienie, a także stosunkowo małe wymagania względem utrzymania w domach sprawiły, że stały się one popularnymi zwierzętami hodowlanymi. Ale mają swoje wymagania, do których przyszły właściciel musi umieć się dostosować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kukułka - "pasożyt" i "wyrodna matka"? Ekspert: to metoda przetrwania

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:33
Może się wydawać, że kukułki to wyrodne matki, ponieważ podrzucają innym ptakom swoje jaja. Ale to jest ich bardzo skuteczna metoda na przetrwanie. - Kukułki są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu - mówiła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. 
rozwiń zwiń