Rower w mieście. Wyzwania ruchu rowerowego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 16:00
Rower to idealny środek komunikacji w miastach. Jest ekologiczny i poprawia naszą kondycję fizyczną. Warto wiedzieć, jak jeździć nim bezpiecznie, jakich przepisów przestrzegać, by nie narazić się na mandat. 
Osiągająca już 8 zł cena za litr benzyny skłoniła wiele osób do zostawienia samochodu w garażu. Rower doskonale się sprawdza jako środek transportu, zwłaszcza przy letniej pogodzie
Osiągająca już 8 zł cena za litr benzyny skłoniła wiele osób do zostawienia samochodu w garażu. Rower doskonale się sprawdza jako środek transportu, zwłaszcza przy letniej pogodzieFoto: shutterstock/Aleksey Boyko

W ostatnim czasie usłyszeliśmy o rowerzyście, który jechał ekspresową drogą S3, bo chciał sobie skrócić dojazd. Dostał 250 zł mandatu. Innym razem grupa czterech rowerzystów dostała mandat za jazdę jednośladami w stanie nietrzeźwym. Łączny mandat wyniósł 10 tysięcy zł. Takich przypadków jest więcej. Na rowerzystów, którzy łamią przepisy, skarżą się i kierowcy aut, ale też piesi. Zgodnie z przepisami rowerzyści powinni poruszać się po drogach dla rowerów, jednak ta sieć jest jeszcze bardzo uboga. 

Rowery w ruchu drogowym

Liczba wypadków z udziałem rowerzystów rośnie. W 2021 roku rowerzyści byli odpowiedzialni za 1100 wypadków, w 2020 za 998. Łączna liczba wypadków z udziałem rowerzystów jest dużo wyższa - to około 3500-4000 - i za około 3/4 z nich odpowiadają inni uczestnicy ruchu drogowego, głównie kierowcy aut.   

Myślę, że o przyczynach wypadków z udziałem rowerów możemy mówić bardzo dużo. Zwracam też uwagę, że na drogach dla rowerów pojawili się nowi użytkownicy, uprawnieni do tego, czyli jeżdżący na hulajnogach elektrycznych, urządzeniach transportu osobistego - mówi komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Od pewnego czasu rower nie jest już pojazdem sezonowym, a jeździmy na nim cały rok - dodaje. 

Mimo że uczestników ruchu drogowego jest wielu, to bardzo często docierają do nas informacje o wybrykach przede wszystkim rowerzystów. Wśród nich także zdarzają się piraci drogowi, którzy psują opinię tym uczestnikom ruchu, którzy jeżdżą przepisowo. 


Posłuchaj
15:34 czwórka czat czwórki 20.07.2022.mp3 O ruchu rowerowym opowiadają Mikołaj Pytel i komisarz Robert Opas (Czat Czwórka/Czwórka)

 

- Myślę, że podstawowym powodem wszystkich wypadków jest brak myślenia wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz projektantów infrastruktury drogowej -  uważa Mikołaj Pytel, "Król rowerów". - Miałem wątpliwą przyjemność przyjechać do radia rowerem. Częściowo jechałem ścieżką rowerową, częściowo jezdnią. Ten odcinek, który pokonałem jezdnią, mimo że dużo jeżdżę rowerem i mam mocną kondycję psychiczną, nie był najprzyjemniejszy - ocenia. - W Warszawie brakuje infrastruktury rowerowej. Jeśli zaś mówimy o wybrykach rowerzystów, to są to zachowania skrajnie nieodpowiedzialne i złe. To jednak margines wydarzeń - dodaje. 

Mikołaj Pytel zauważa, że naganne zachowania pewnych uczestników ruchu drogowego przyczyniają się do antagonizowania grupy uczestników ruchu, niepotrzebnie wprowadzają dodatkowe emocje, a przede wszystkim zagrożenie dla innych. - Dziś nowe technologie, łatwość nagrania wydarzenia telefonem, ale też wzrost liczby użytkowników rowerów może potęgować wrażenie, że coś się eskaluje. Uważam jednak, że nasza głupota nie rośnie, a cywilizujemy się, idziemy w stronę dobrych zachodnich wzorców - podkreśla gość Czwórki. 

Przede wszystkim edukacja

Edukacja to najważniejsze z zadań do wykonania, które stoi przed uczestnikami ruchu drogowego. Gdy dziś słyszymy, że kampanie nie działają, to mimo to nie powinniśmy się poddawać i działać do skutku. 

- Nie ma innej drogi niż edukacja. Trzeba docierać do kolejnych grup społecznych - podkreśla Mikołaj Pytel. - Większość z nas posiada prawo jazdy, ale nie zawsze nadążamy za tym, jakie przepisy nas obowiązują. Warto tego przypilnować, a także włączyć empatię, zrozumienie i zdjąć nogę z gazu - dodaje. 

Komisarz Robert Opas zauważa też, że obok edukacji mamy też represje w postaci upomnień czy mandatów. - Po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących hulajnóg, urządzeń transportu osobistego nagle pojawił się boom, by nasze dzieci przeszkolić, by miały to swoje pierwsze prawo jazdy w postaci karty rowerowej. To ważny i przydatny dokument - podkreśla policjant. - Przez pewien czas karty rowerowe były trochę martwym dokumentem, ale dziś znów do nich wracamy, ludzi zaczynają się nimi interesować - dodaje. 

Rowerowe ABC

Mikołaj Pytel szczególną uwagę zwraca na nasze wyposażenie podczas jazdy rowerem. Podkreśla znaczenie kasku oraz oświetlenia naszego pojazdu. 

Komisarz Robert Opas przypomina, że rowerami poruszamy się po drogach dla rowerów lub po jezdni. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków. - Na chodnik możemy wjechać, gdy na rowerach poruszamy się wraz z dzieckiem do 10 roku życia lub panują trudne warunki atmosferyczne (mżawka do takich nie należy), maksymalna prędkość pojazdów na jezdni jest wyższa niż 50 km/h, a chodnik ma minimum 2 metry szerokości - wymienia. - Jako rowerzyści musimy pamiętać, że w każdej tej sytuacji na chodniku jesteśmy tylko gośćmi, a piesi mają pierwszeństwo - podkreśla. 

Rowerzystom nie wolno też przejeżdżać przejść dla pieszych - jest to wykroczenie. Każdy z uczestników ruchu powinien wykazywać się kulturą jazdy i umiejętnościami technicznymi - to z pewnością poprawi bezpieczeństwo na drogach. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Mikołaj Pytel ("król rowerów"), komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Data emisji: 20.07.2022

Godzina emisji: 15.16

pj

Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierowcy po alkoholu. "Tłumaczą się, że dzień wcześniej wypili drinka"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 17:20
Według najnowszego badania opinii, co szósty Polak prowadził auto w stanie, gdy nie był pewny, czy jest trzeźwy. Zdarza się, że do smutnych statystyk przyczyniają się również pasażerowie, którzy dają "ciche przyzwolenie" na takie zachowanie. Dlaczego niektórzy kierowcy jeżdżą po alkoholu?
rozwiń zwiń