Matury 2023. Uczniowie po egzaminie pisemnym z matematyki - relacja

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 12:30
Za maturzystami kolejne zmagania - zakończył się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Do egzaminu przystąpiło ponad 270 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. Tuż po egzaminie, reporterka Czwórki Weronika Puszkar, pytała o emocje maturzystów z I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy.
Poniedziałek, 8 maja to dzień matury z matematyki
Poniedziałek, 8 maja to dzień matury z matematykiFoto: PAP/Marcin Bielecki

Poniedziałek, 8 maja to kolejny dzień matur. Po egzaminach z języka polskiego i języków obcych na poziomie podstawowym, maturzyści mają za sobą egzamin dojrzałości z matematyki, który rozpoczął się punktualnie o godz. 9.00. Matematyka na poziomie podstawowym to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na maturze.

Łatwy egzamin dla dobrze przygotowanych 

Podczas egzaminu można było korzystać z kalkulatora i tablicy wzorów, należało także zaopatrzyć się w długopis z czarnym tuszem, linijkę i cyrkiel.

- Dla mnie matura z matematyki była łatwa, bo dzięki mojej nauczycielce byłam przygotowana bardzo dobrze - mówiła jedna z licealistek. - Na maturze pojawiło się to, co zawsze: logarytmy, pierwiastki, optymalizacja, suma ciągów, funkcje, zadania logiczne i geometria. Zadania z treścią nie były takie trudne i na pewno przydała się karta wzorów - dodawała jej koleżanka.  

W rozmowie z Weroniką Puszkar, uczennice zdające rozszerzoną matematykę określiły maturę jako prostą i przyjemną. Zwłaszcza w porównaniu do próbnej matury. - To było "niebo, a ziemia" - więc bardzo miłe zaskoczenie - zaznaczały. - Na egzaminie nie było nic trudnego dla tych, którzy się przykładali i uczyli - podsumował jeden z rozmówców reporterki Czwórki.


Posłuchaj
06:09 Czwórka/Stacja nauka - matury matematyka 08.05.2023.mp3 Relacja Weoniki Puszkar tuż po egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Nowa formuła i więcej czasu

W tym roku maturzyści zdawali dwa rodzaje egzaminów dojrzałości. Absolwenci czteroletniego technikum mieli egzamin w starej, znanej już formule (Formuła 2015), natomiast licealiści pisali egzamin w nowej formule (Formuła 2023) - są oni pierwszym rocznikiem po wieloletniej przerwie, który w liceum spędził cztery, a nie trzy lata. Egzamin trwał 170 minut dla uczniów piszących w Formule 2015; dla tych, którzy zdają egzamin w Formule 2023, czas był dłuższy i wynosił 180 minut. 

Jak zapowiadał przed egzaminem, w rozmowie z Polską Agencją Prasową Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zmian jest więcej. - Są pewne wiadomości i umiejętności, których nie ma na "starej" maturze. Chociażby na poziomie podstawowym - podstawowe wiadomości czy umiejętności z zakresu optymalizacji. Niektóre rzeczy, które kiedyś były na poziomie rozszerzonym, zostały w pewnym zakresie przeniesione na poziom podstawowy - wyjaśniał.


Egzamin także dla wcześniejszych roczników

Egzaminy zdawali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich są osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu. Są też osoby, które zdały wcześniej egzamin, ale chcą poprawić jego wynik. 

Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie przeprowadzony w piątek 12 maja, rano. Matura z matematyki jest obowiązkowa od 2010 roku. 

Po południu odbędą się egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego i z języka łacińskiego oraz kultury antycznej.

We wtorek 9 maja matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Choć nie jest obowiązkowa, to zdecydowało się ją zdawać 70 procent wszystkich tegorocznych absolwentów liceów i techników. 


Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał:  Weronika Puszkar 

Data emisji: 08.05.2023

Godzina emisji: 12.20

aw/IAR/PAP

Czytaj także

Matura 2022. Dieta dla mózgu - co jeść, by uczyć się efektywnie?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 12:01
- Dieta "mind" to rodzaj żywienia, który sprzyja jak najbardziej wydajnej pracy naszego mózgu i działa prewencyjnie w stosunku m.in. do choroby Alzheimera i Parkinsona - mówi dr Krystyna Pogoń, dietetyk i technolog żywności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni dzień matur. Dziś były m.in. egzaminy z matematyki i geografii w językach obcych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 14:30
Wtorek to ostatni dzień matur pisemnych, w którym uczniowie zdawali egzaminy z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii w językach obcych. Przez cały czas trwania matur reporterzy Czwórki towarzyszyli abiturientom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matury 2023. Egzamin z języka angielskiego - arkusze i wrażenia

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 16:15
Zakończył się pisemny egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka angielskiego. Tuż po egzaminach z maturzystami z XXVIII Liceum im. Jana Kochanowskiego w Warszawie rozmawiała Oliwia Krettek.
rozwiń zwiń