Lokalizator - pomocny gadżet ale i niebezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 09:38
Każdy z nas kiedyś szukał kluczy, portfela czy dokumentów, nawet we własnym domu. Nowy popularny gadżet, który przyczepiamy np. do kluczy, pomaga szybko je odnaleźć, ale może być też źródłem kłopotów. 
Nowoczesny lokalizator pozwala odnaleźć klucze, ale może być też użyty w niecnych celach
Nowoczesny lokalizator pozwala odnaleźć klucze, ale może być też użyty w niecnych celachFoto: Shutterstock/Hadrian

Gadżet zwany AirTag ma za zadanie pomagać w odnalezienie przedmiotu, do którego go przyczepimy. Klucze czy portfel nim oznaczone namierzymy na mapie w naszym telefonie. Za pomocą naszego smartfona możemy też wydać polecenie by gadżet zaczął emitować dźwięki, dzięki któremu bez problemu znajdziemy zawieruszony przedmiot. 

Niestety okazuje się, że ten mały pomocny przedmiot wykorzystywany jest już też w niecnych celach. Jedna z modelek ze Sports Illustrated ujawniła, że przez 5 godzin była śledzona przez nieznajomego, który niepostrzeżenie wsunął lokalizator do jej kieszeni. Gadżet jest niewielki, więc nie dziwi fakt, że kobieta go nie zauważyła. Modelka odkryła lokalizator dopiero wtedy, gdy jej telefon poinformował ją, że "nieznane akcesorium" porusza się razem z nią. Dziewczyna zgłosiła zdarzenie na policję.

Ta historia to jedynie jeden przykład z wielu podobnych. Policja w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie mówi o wielu takich historiach, gdzie lokalizatory zostały wykorzystane przez prześladowców i złodziei w torebkach, samochodach i kieszeniach innych ludzi, aby śledzić ich miejsce pobytu, często w celu okradzenia. 

W "TOPie" w cyklu "Stare jak nowe" zajmiemy się nartami. W ostatnim tygodniu ferii powiemy o pierwszych nartach i tych współczesnych, jak bardzo różnią się od siebie? Jak wyglądały te pierwsze, jak się później zmieniały? 

W audycji nie zabraknie serwis kulturalnego oraz serwisu muzycznego Małgosi Jakubowskiej. 

***

Na audycję z cyklu "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" w poniedziałek (21.02) o godzinie 17.05 zaprasza Mateusz Kulik.

pj

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biegówkowy styl życia. Frajda i problemy z pieszymi

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 18:00
Narciarstwo biegowe nie jest już sportem niszowym. Popularny Bieg Piastów w Jakuszycach przyciąga wielu zawodników i kibiców. Jednak zdarza się, że czar zimowych tras biegowych zakłócają piesi. 
rozwiń zwiń