Zadbaj o kondycję - zapraszamy na biegówki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 17:30
Zima w tym roku sprzyja, a gdy stoki zamknięte coraz częściej sięgamy po biegówki. Ich plusem jest to, że można na nich biegać w parkach i w lasach, bez konieczności dalszych wyjazdów – wystarczy mieć zimowy strój biegacza.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/gorillaimages

shutterstock bieganie zima 1200.jpg
Zimowe treningi na świeżym powietrzu. "Warto się zmotywować"

Należy odróżnić narciarstwo biegowe od zjazdowego i nie ubierać się tak ciepło. - W zupełności wystarczą getry na polarku, a na górę dwie warstwy. Dużo wysiłku kosztuje nas pokonanie każdego metra i raczej nie grozi nam wymarznięcie - mówi Aneta Zych, amatorka narciarstwa biegowego. - Możemy wykorzystać do tego strój zimowy biegacza, czapka, lub opaska i rękawiczki. Wybierając się na dłuższe wycieczki, warto wziąć plecak i dodatkowo kurtkę. 


Posłuchaj
14:33 Czwórka/ 4 Bieg - biegówki 12.02.2021.mp3 Z amatorką narciarstwa biegowego Anetą Zych rozmawiamy o biegówkach (4 Bieg/Czwórka)

- Na pewno nie warto zaczynać przygody z biegówkami od kupna sprzętu. Ja wierzę, że to jest sport dla każdego, ale znam przypadki, gdy nie przypadł komuś do gustu, więc warto parę razy skorzystać z oferty wypożyczalni i dopiero wtedy podjąć decyzję zakupową - tłumaczy gość audycji. - Wypożyczenie sprzętu, w zależności od jego klasy, waha się w granicach 20-60 zł/dobę.

Biegówki od nart zjazdowych różnią się długością, szerokością i wagą. Najnowsze modele są bardzo lekkie, deski do stylu klasycznego mają od 1,70 m do ponad 2 m długości i nie mają metalowych krawędzi. - Trzeba więc pamiętać, że nie są tak zwrotne jak zjazdówki - zwraca uwagę specjalistka. - Pięta jest ruchoma, dzięki czemu w biegówkach dość łatwo jest podejść pod górę, co nie jest tak łatwe jak w przypadku nart klasycznych.

Sprawdź także:

karina terzoni karolina erdmann 1200.jpg
Karolina Erdmann serwuje trening na trudny czas >>>

Jak mówi specjalistka, przy biegówkach wymagane są kijki. Natomiast treningowo, przed rozpoczęciem sezonu lub w jego trakcie, dobrze pojeździć bez nich. Ćwiczymy wtedy tak zwane odbicie, czyli wypychanie się z nogi, a to poprawia technikę naszej jazdy.

Na początku naszej przygody z biegówkami warto wziąć instruktora. - Instruktaż na pewno pozwoli szybciej cieszyć się biegówkami, osiągać postępy. Mając już podstawy, można też poczuć więcej frajdy - mówi gość Czwórki.

 Czytaj także:

A gdzie się udać na biegówki? Mekką narciarstwa biegowego są Jakuszyce i trasy, które uprawia "Stowarzyszenie Bieg Piastów". Jest tam również bardzo malownicza i ciekawa trasa Polskiego Radia.

- W okolicach Warszawy można pojeździć w Wesołej, gdzie trenujemy z Towarzystwem Narciarskim "Biegówki". Świetne tereny są też w Marysinie, Aninie - wylicza Aneta Zych. - Ja polecam park Skaryszewski i ścieżkę wzdłuż Wisły na prawym jej brzegu, Młociny, Lasek Bemowski i Kampinos.
Poza sezonem zimowym biegówki mogą nam zastąpić nartorolki, które kiedyś stanowiły element przygotowania do zim i biegówek, teraz przeobrażają się w sport całoroczny.

*** 

Tytuł audycji: "4 bieg"

Prowadzi:  Piotr Galus

Gość: Aneta Zych (amatorka narciarstwa biegowego, członek Towarzystwa Narciarskiego "Biegówki" w Wesołej)

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 16.14

aw

Czytaj także

Śnieg i mróz - jak zabezpieczyć oczy zimą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 11:08
- Stosowanie maści i kropli nawilżających, prawidłowa higiena brzegów powiek to podstawy - mówi lekarz okulista Piotr Woźniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narty w mieście

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 21:00
Narty kojarzą nam się ze śniegiem, górami i białym stokiem. Okazuje się jednak, że nie trzeba jechać w Tatry, żeby pojeździć, a fani białego szaleństwa mogą również szusować w mieście. Sztuczne stoki działają w kilku miastach Polski.
rozwiń zwiń