Jak nie dać się oszukać w sieci? Gdzie szukać informacji?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 09:00
Cyberprzestępcy nie próżnują, każdego dnia pojawiają się nowe metody wyłudzeń nie tylko danych, ale i pieniędzy. Żeby walczyć z tym zjawiskiem powstaje coraz więcej stron i aplikacji informujących o nowych zagrożeniach w internecie.
Ochrona danych osobowych w sieci jest bardzo ważna
Ochrona danych osobowych w sieci jest bardzo ważnaFoto: Shutterstock / TierneyMJ

Wystarczy tylko jedno kliknięcie w fałszywy link, by stracić oszczędności życia. Hakerzy czyhają na nasze pieniądze i prześcigają się w wymyślaniu kolejnych form wyłudzeń. Metoda na przesyłkę pobraniową, oszustwa na zdalny pulpit, fałszywe maile z "banku" o tymczasowej blokadzie karty czy informacje od oszustów podszywających się pod różnego rodzaju instytucje i usługodawców - to tylko kilka z metod wyłudzania pieniędzy w sieci. O scamie mówi się już od dłuższego czasu, jednak oszustom nadal udaje się znaleźć ofiary, które dają się nabrać.

Warto więc poświęcić chwilę czasu i na bieżąco i śledzić informacje dotyczące nowych metod wyłudzania danych. Publikowane są na różnych stronach i w mediach społecznościowych m.in. przez CSIRT KNF (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego działający przy Komisji Nadzoru Finansowego). To tam niedawno pojawił się zrzut ekranu z przykładową wiadomością o treści: "Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 3,99 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność" i podany link do fałszywego okna płatności. 

Można też skorzystać z aplikacji, które ostrzegają o nowych wyłudzeniach. Jedną z nich jest darmowa aplikacja Cyberalerty, stworzona przez zespół Niebezpiecznika, który od lat zajmuje się bezpieczeństwem teleinformatycznym. Jak zachować czujność w sieci i nie dać się oszukać? O tym porozmawiamy w pierwszej części programu. 


Zobacz także:

W Czwórce powiemy także o fotografii. Wykonywanie zdjęć podczas dnia, to raczej nic trudnego, sprawa się komplikuje, kiedy dzień robi się krótszy i zastaje nas noc, albo zwyczajnie wolimy wieczorne wycieczki po mieście i chcielibyśmy z takiego wypadu przynieść równie fajne zdjęcia. O czym warto pamiętać robiąc zdjęcia nocą? Jakie są najlepsze miejscówki do tego typu fotografii? Czym jest mototypia?

W drugiej części audycji przeniesiemy się na IFA, czyli Międzynarodową Wystawę Elektroniki Użytkowej i Sprzętu AGD. Opowiemy co działo się podczas tegorocznej edycji targów i jakie pojawiły się innowacje. Nie zabraknie także serwisu kulturalnego i serwisu muzycznego, w którym Małgorzata Jakubowska przedstawi podsumowanie festiwalu Up To Date. 

 

***

Na audycję "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" zapraszamy w poniedziałek (05.09) po godzinie 17.05. Program poprowadzi Mateusz Kulik.

Czytaj także

Podpis elektroniczny - czy jest bezpieczny i do czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 11:11
Podpis elektroniczny w czasie pandemii wydaje się doskonałym sposobem, by załatwić wszelkie sprawy urzędowe. Jak się okazuje są dwa rodzaje e-podpisów, co się za nimi kryje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można zniknąć z sieci i jak się do tego zabrać?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 18:50
To, że wielkie koncerny technologiczne i giganci społecznościowi zbierają na nasz temat mnóstwo informacji - wiadomo nie od dziś. Ale ciągle nie wiadomo, jak skutecznie i na stałe "wylogować się" z internetu.
rozwiń zwiń