Rosnące ceny energii - jak mogą sobie z tym radzić firmy?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 22:03
W obliczu rosnących cen energii wiele firm wprowadza działania, które mają ograniczyć jej zużycie. Sprawdzamy, jak sobie radzą przedsiębiorstwa i jak mogą oszczędzić na energii.
Wraz ze wzrostem cen prądu wiele firm wdrożyło technologie ograniczające koszty energii
Wraz ze wzrostem cen prądu wiele firm wdrożyło technologie ograniczające koszty energiiFoto: shutterstock/yuttana Contributor Studio

Technologie ograniczające koszty energii

Ceny za energię elektryczną rosną. Coraz więcej firm z przerażeniem patrzy na rachunki za prąd, a wiele z nich działa, żeby ograniczyć zużycie prądu.

- Blisko 40 procent firm wdrożyło technologie ograniczające koszty energii, a 18 procent  ma to w planach - mówi Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Są to przede wszystkim duże i średnie firmy. Małe i mikroprzedsiębiorstwa rzadziej się decydują na takie działania. Głównie dlatego, że mają mniejsze kapitały i dysponują mniejszą zdolnością kredytową.

Firmy mogą obniżyć zużycie energii od kilkunastu do kilkudziesięciu procent m.in. modernizując system oświetlenia, wentylacji czy ogrzewania. Może w tym także pomóc instalowanie systemów, które optymalizują zarządzanie energią.

- Oprócz tego, niektóre firmy decydują się na posiadanie własnych źródeł wytwarzania energii. Głównie, w tym wypadku chodzi o instalowanie paneli fotowoltaicznych - tłumaczy specjalistka. - To też tłumaczy dlaczego większe firmy się na to decydują. Jest to bowiem kwestia kapitału i dysponują większą powierzchnią, którą mogą przeznaczyć na tego typu inwestycję.

Poszukiwanie oszczędności

Jednak przedsiębiorcy bez inwestowania w nowe technologie mogą poszukać oszczędności. Warto już teraz sprawdzić jak obecnie wykorzystywany jest prąd w firmie. W tym celu dobrze przyjrzeć się dotychczasowemu oświetleniu w biurze, magazynie, placu, a także  sprawdzić jak wykorzystana jest energia  w miejscach produkcyjnych.

- Wtedy będziemy wiedzieli gdzie są miejsca i momenty, kiedy prąd jest pobierany. W zależności od systemu oświetlenia, które mamy czy technologii, którą stosujemy i cyklu pracy urządzeń, technolodzy i inżynierowie będą mogli coś "podkręcić" albo "rozkręcić", aby zużycie mocy było mniejsze. Oczywiście nie redukując jednocześnie efektywności - mówi Sławek Brzózek, dyrektor ESG Eneris. - Często bywa tak, że przyzwyczajamy się do pracy w wygodnych warunkach i dotychczas nie dbaliśmy o zmniejszenie prądożerności naszych urządzeń i naszych procesów.

Dla niektórych przedsiębiorstw może być to to moment, kiedy po raz pierwszy od wielu lat przeprowadzą audyt zużycia energii. Jak mówi specjalista, może się wtedy okazać, że proste rezerwy są w zasięgu ręki. - Dobrze sprawdzić czy można uzyskać je poprzez reorganizację pracy czy poprzez zmianę harmonogramu używania oświetlenia - podpowiada rozmówca Weroniki Puszkar. - Może wystarczy wymienić systemy oświetleniowe np. ze świetlówek na lampy ledowe. Być może, w ten sposób te oszczędności zostaną osiągnięte.

Jednym ze sposobów na oszczędzanie może być skracanie godzin pracy instytucji. Tak jak w przypadku basenu, który skrócił swoje funkcjonowanie o dwie godziny i podniósł ceny biletów o 35 procent.


Posłuchaj
08:01 Czwórka/TOP - energia elektryczna - 28,09.2022.mp3 W audycji podpowiadamy jak przedsiębiorcy mogą zadbać o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej (TOP/Czwórka)

 

Mniej światła

Wysokie koszty wiążą się z ogrzewaniem firmy. Jak radzi Sławek Brzózek, warto sprawdzić czy nasze biuro mieści się w ocieplonym budynku i czy jest właściwie ustawione wietrzenie obiektów. Można też sprawdzić jaki pobór mocy mają urządzenia w naszym miejscu pracy. Jeśli wysoką, to nie zawsze oznacza to ich wymianę i konieczność zakupu nowych.

- Większość tych urządzeń lizingujemy, więc może jest możliwość wymiany urządzenia. Warto o to zapytać leasingodawcy - radzi dyrektor ESG Eneris. - W miejscach usługowych, takich jak np. galerie handlowe  czy salon fryzjerski można zwrócić uwagę na sposób iluminacji. Być może nie potrzebujemy 10 żarówek, żeby właściwie oświetlić przestrzeń. Być może wystarczy połowa. Wtedy w takim obiekcie mamy już o 50 procent zmniejszone zużycie energii elektrycznej - podpowiada. 


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 17.14

aw


Czytaj także

Inteligentna nakładka na licznik prądu. Czy będziemy zużywać mniej energii?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 15:15
Od 1 stycznia 2022 roku ceny energii elektrycznej wzrosły o średnio 24 procent, dla statystycznego gospodarstwa domowego, podaje Urząd Regulacji Energetyki. Dla wielu ludzi to niemały problem, ale studenci z Politechniki Warszawskiej już skonstruowali urządzenie, które pozwoli nam rozsądniej z prądu korzystać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerowy boom: elektryki, apki i parking jak bankomat

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 11:50
Rower to wolność - przekonują fani jazdy na jednośladzie. A tych w w Polsce przybywa. Pokazują to statystyki oraz kolejne udogodnienia, które dla rowerzystów przygotowują miejskie władze oraz światowi giganci. 
rozwiń zwiń