Inteligentna nakładka na licznik prądu. Czy będziemy zużywać mniej energii?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 15:15
Od 1 stycznia 2022 roku ceny energii elektrycznej wzrosły o średnio 24 procent, dla statystycznego gospodarstwa domowego, podaje Urząd Regulacji Energetyki. Dla wielu ludzi to niemały problem, ale studenci z Politechniki Warszawskiej już skonstruowali urządzenie, które pozwoli nam rozsądniej z prądu korzystać.
Mając dane ze studenckiej nakładki możemy zdecydować, których urządzeń używać całą dobę, a których np. tylko w nocy.
Mając dane ze studenckiej nakładki możemy zdecydować, których urządzeń używać całą dobę, a których np. tylko w nocy. Foto: NATTHAPONG SUNTORNDECH/Shutterstock.com

Studenci z Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii. To urządzenie ma pomóc w odpowiedzialnym i oszczędnym korzystaniu z energii elektrycznej

Wynalazek bez konkursu 

- Nasze Koło zajmuje się promocją nauki i wszystkich nowych technologii, aktualnie pracujemy nad kolejnymi, nowymi pomysłami, nie zawsze są one związane z konkretnym konkursem - mówi Jakub Kulesza, członek zarządu Koła. - Właśnie tak było w tym przypadku. Próbowaliśmy po prostu zrewolucjonizować świat przemysłu i nauki - mówiąc górnolotnie. To urządzenie nie wystartowało w żadnym konkursie, ale zainteresowanie mediów pozwoliło nam na podjęcie współpracy - dodaje. 

Jak to wygląda i jak działa?

Nakładka na licznik energii, którą opracowali studenci z Koła Naukowego Energetyków, składa się z głównej części, w której znajduje się część obliczeniowa, mikroprocesor, wszystkie moduły potrzebne do komunikacji z użytkownikiem i fotorezystorem. - Druga część to fotorezystor, który umieszczany jest na liczniku energii, przy samej diodzie migającej - mówi Jakub Kulesza. - Fotorezystor, zmieniając swoją rezystancję, którą liczymy, pokazuje to, jak często dioda się zapala. Dzięki temu jesteśmy w stanie policzyć, jak dużo energii zużywa nasza instalacja elektryczna - dodaje. 


Posłuchaj
04:02 czwórka stacja nauka 03.02.2022.mp3 Jak nakładka na licznik elektryczny może pomóc obniżyć rachunki za prąd? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Czego brakuje?

Prace nad najnowszym wynalazkiem wciąż trwają. - Mamy pierwszą wersję, prototyp, który działa i zlicza mignięcia diody - wyjaśnia rozmówca Michała Włosowicza. - Kolejnym etapem jest stworzenie odpowiednich aplikacji webowych czy na smartfony, żeby było to jeszcze bardziej przystępne - dodaje. 

Dzięki studenckiej nakładce na licznik jesteśmy w stanie poznać zużycie energii. - Te dane zapisywane są na karcie microSD, co pewien czas zliczane sumarycznie i wysyłane SMS-em do użytkownika. Dzięki takim danym użytkownik może zoptymalizować zużycie prądu w swoim domu, podjąć decyzję, które urządzenia mają działać całą dobę, a które "przerzucić" na taryfę nocną

Jakub Kulesza zwraca też uwagę na ogromne zużycie prądu w Polsce. Podkreśla, że rozwiązanie zaproponowane przez studentów Koła Naukowego Energetyków może pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy przez obniżenie rachunków za prąd, ale też będzie korzystne dla środowiska, w którym żyjemy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Michał Włosowicz

Data emisji: 03.02.2022

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Blackout. Czy grozi nam brak prądu?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 16:05
Dwa lata temu upały spowodowały, że wprowadzono ograniczenia w dostawie i odbiorze prądu w przemyśle. Fabryki musiały oszczędzać energię, biurowce wyłączać klimatyzację, a centra handlowe - schody ruchome. Czy w związku ze zbliżającą się kolejną falą wakacyjnej aury znów może zabraknąć w Polsce prądu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbyt wysokie rachunki za prąd? Czerp energię z ogródka!

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 14:41
Sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej jest sporo, choć przy obecnych cenach prądu wydają się one niewystarczające. Studenci z Politechniki Warszawskiej zaprojektowali mobilną stację do magazynowania energii. Można ją ustawić we własnym ogródku.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
rozwiń zwiń