Technologie w świecie mody. Czy ChatGPT nas umunduruje?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 13:34
ChatGPT może doradzić, w co się ubrać, a nawet zaprojektować ubranie. Projektanci podchodzą do tego ostrożnie i dziś stawiają na ekologiczne rozwiązania, bo te są dla nich przełomem.
Czy nasze szafy wypełni moda projektowana przez sztuczną inteligencję?
Czy nasze szafy wypełni moda projektowana przez sztuczną inteligencję?Foto: Creative Lab/Shutterstock

ChatGPT ma dostęp i do aktualnych prognoz pogody i obowiązujących trendów w świecie mody. Bez problemu podpowie, by wziąć parasol lub kurtkę z kapturem, zaproponuje dodatki na każdą okazję. Pozostaje jednak pytanie: czy trafi w nasz gust?

- Ja mam tu strasznie mieszane uczucia - przyznaje Konrad Bikowski, projektant mody. - Chat sam może sprawdzić pogodę, trendy. Trzeba by też wprowadzić do jego bazy zasoby swojej szafy - wtedy może nas mądrze ubrać. Jeśli ma dostęp do zasobów, w których doradza się kto na jaką okazję powinien być ubrany, to dobierze odpowiednią stylizację - dodaje. 

Rozmówca Weroniki Puszkar ma jednak wątpliwości, czy korzystając z takiej pomocy, nie stracimy na wyrażaniu siebie, czy nie ucierpi w temn sposób "tekstylna" cześć naszej osobowości. 

- Mamy mnóstwo ciuchów, wielu ludzi ma podobne. Ciekawe czy ChatGPT dobierze wszystkim takie same ubrania... - zastanawia się. - Przez to moglibyśmy stracić pewną indywidualność, kreowanie samego siebie. Może nas to też rozleniwić do tego stopnia, że przestaniemy mieć stylizacyjną osobowość. 

Wielu z nas jednak ubiera się w sieciówkach, więc w pewien sposób i tak sięgamy po "mundurki", ciuchy, w których chodzą wszyscy. - Jednak zakupy, poszukiwania, dobieranie dodatków pod siebie to coś, co chat wyklucza - zauważa projektant. - Jest to pewne ułatwienie, ale nie chciałbym, żebyśmy się w tym zatracili. 


Posłuchaj
06:24 czwórka top 15.05.2023.mp3 Czy ChatGPT znajdzie swoje miejsce w świecie mody? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

Konrad Bikowski porównuje modę dobieraną przez ChatGPT do tzw. diet pudełkowych, o których wiemy, że są zdrowe, dobrane do nas, ale jednak pozbawiają nas zabawy w kuchni, zatracamy pewne umiejętności i możliwości. 

Zobacz także: 

- Moda pozwala nam być kimś innym w godzinach pracy, a kimś innym poza nią. Pozwala nam na bycie sobą - zaznacza ekspert i zwraca również uwagę na cyfrowe ubrania prezentowane na awatarach. - Gdy coś jest szyte na miarę, przymierzone i dobrane przez nas, to daje nam gwarancję, że to przyniesie efekt, o jaki nam chodzi. W ubraniach cyfrowych niekoniecznie będziemy się dobrze czuli. 

Inne technologie w modzie

ChatGPT nie jest jedyną nowoczesną technologią, która wkroczyła w świat mody. - Dziś fajne technologie to te, dzięki którym możemy pozyskać tkaninę, która do tej pory wymagała od natury dużo, a teraz ma takie samo zastosowane, a jest zrobiona z kaktusa albo liści palmy - mówi rozmówca Czwórki. - Możemy nadal utrzymać dobrą klasę tkanin, szukając jej w taki sposób, by nie niszczyć środowiska. Dla mnie to progres

Bez problemu znajdziemy też takie pomysły jak buty drukowane na drukarce 3D czy farbowanie tkanin już nałożonych na modelkę. Konrad Bikowski podkreśla jednak, że te rzeczy są ciekawostkami, ale nie będą trendy, jeśli ich produkcja będzie niszczyć planetę. - To tak, jak z naturalnymi futrami, które kiedyś były bardzo modne, a dziś już nie są - zauważa. - Nie wyrzucajmy ich jednak, jeśli już je mamy. 

Czytaj także:

Modową ciekawostką są też tkaniny zmieniające swój stan skupienia. Taką jest np. ciekły lateks. - Na ciało nakłada się talk lub tłustą masę. Na to wylewa się ciekłą masę. W czasie, gdy zastyga, wkomponujemy w niego suwak. Gdy wszystko wyschnie, przecinamy w odpowiednim miejscu i możemy z siebie zdjąć. Później zaś zakładać wielokrotnie - zdradza projektant. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.05.2023

Godzina emisji: 18.23

pj

Czytaj także

Jak nie utonąć w morzu ciuchów?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 18:30
Nowy ciuch w szafie sprawia, że wyrzucamy inny, często będący jeszcze w bardzo dobrym stanie. Robimy to wszyscy, na całym świecie. W 2022 roku przeciętny Europejczyk kupił 26 kg ubrań, wyrzucił - 11 kg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studencki dress code. "Swój styl dopasuj do okoliczności"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 17:30
Wygląd i strój wiele mówi o człowieku i studenci powinni mieć to na uwadze. - Nie chodzi o to, żeby wyzbywać się swojego stylu, tylko żeby dostosować go do okoliczności i do kierunku, na którym się studiuje - mówi Paulina Kowalczyk z Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej.
rozwiń zwiń