Detoks siecioholika? "Jest możliwy nawet w dobie pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:09
Media cyfrowe "atakują" nas z ekranów naszych komputerów, telefonów, a nawet zegarków. Jesteśmy przebodźcowani, a wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z powagi i skali własnego problemu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ GaudiLab

lekcja zdalna dziecko nauka w dobie koronawirusa fre shut 1200 .jpg
Nauka i praca zdalna - jakie słuchawki wybrać?

Jak twierdzi dr Krzysztof Kuźnicz, problem z uzależnieniem od mediów elektronicznych jest w dobie pandemii szczególnie widoczny. - Wszystkie aktywności naszego życia w związku z lockdownem nagle wyemigrowały do środowiska cyfrowego, dlatego uzależnienie dotyka osoby w różnym wieku - podkreślał gość Czwórki. 

Posłuchaj
25:31 2020_11_16-15-10-35_PR4_Czat.mp3 Jak oderwanie się od internetu, m.in. mediów społecznościowych wpłynęłoby na nasze życie? (Czat Czwórki) 

Jak tłumaczył, we własnym środowisku mediów społecznościowych czujemy się dobrze i komfortowo, bo w dużej mierze sami je sobie definiujemy. - Algorytm buduje je na podstawie doboru znajomych, obserwowanych informacji i publikowanych przez nas treści - tłumaczył ekspert. - Tego typu serwisy wykorzystują także opcję powiadamiania nas o newsach, by uzależnić nas od "bycia na bieżąco". 

straming online internet oglądanie praca 1200.jpg
Jaki będzie postcovidowy rynek pracy?

Czytaj także:

Zdaniem eksperta, gdy nadmiernie korzystamy z mediów społecznościowych, cierpią nasze relacje w realu. - Telefon jako narzędzie komunikacyjne jest zawsze pod ręką, co sprawia, że w każdej chwili jesteśmy w stanie po niego sięgnąć. W konsekwencji spada nasza efektywność zawodowa, a prywatnie coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy - mówił gość Czwórki.  

Czytaj także:

Detoks od internetu przeprowadził na sobie m.in. dr Maciej Dębski z fundacji "Dbam o mój zasięg". Badacz z Uniwersytetu Gdańskiego na pewien czas odciął się od cyfrowego świata. 

POSŁUCHAJ Rozmowa o eksperymencie dra Maciej Dębskiego w Czwórce >>>

Jak tłumaczył, z uzależnieniem od internetu jest "jak z cukrzycą". - Bardzo długo nie wiemy, że coś nam dolega, a w końcu okazuje się, że jest już bardzo późno i tracimy nad sobą kontrolę - mówił w Czwórce. - Mój detoks miał cel naukowy, ale także autoterapeutyczny. Odkryłem, m.in. to, co rzeczywiście "przykleja mnie" do internetu: wieczory spędzone w serwisie społecznościowym. Dziś korzystam z technologii bardziej refleksyjnie: uporządkowałem swoje urządzenia, usuwając niektóre aplikacje, staram się nie zasypiać z telefonem. Czasem znów mam potrzebę oderwania się od sieci.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Jaworski

Goście: dr Krzysztof Kuźmicz (ekspert ds. technologii cyfrowych, akademia Leona Koźmińskiego), dr Maciej Dębski (fundacja "Dbam o mój zasięg")

Data emisji: 16.11.2020

Godzina emisji: 15.09

kd

Czytaj także

Miłość w czasach nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 18:35
- Restauracje, w których każdy gość musi odłożyć swój telefon do specjalnego pudełka, żeby skupić się na rozmowie, stają się coraz bardziej popularne - mówi dr Leszek Bukowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak radzić sobie ze stresem w trudnych czasach?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 19:00
Obawa o zdrowie swoje i najbliższych, niepewność ekonomiczna, poczucie osamotnienia, brak perspektyw i zmiany - wszystkie te czynniki sprzyjają przewlekłemu stresowi, którego doświadczamy od kilku miesięcy. Sprawdzamy, gdzie i w czym szukać dla siebie wsparcia i jak przywołać pozytywne emocje. 
rozwiń zwiń