Za towar spoza UE płacimy więcej. Krok w stronę zdrowej konkurencji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:54
Od 1 lipca za produkty spoza Unii Europejskiej płacimy więcej. Do każdej przesyłki z Chin, USA, Anglii i innych krajów spoza UE trzeba doliczyć VAT. Ceny gadżetów z Chin już wzrosły, jednak eksperci zgodnie twierdzą, że to prawo było niezbędne. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Freedomz
karta podarunkowa 1200.jpg
Zakupy w sieci. Jak dbać o bezpieczeństwo?

Najnowsza dyrektywa unijna dotyczy przede wszystkim zakupów internetowych z krajów poza wspólnotą. Z pewnością nie cieszy ona miłośników elektroniki czy innych gadżetów z Chin - bo jest drożej. 


Posłuchaj
06:00 czwórka top 13.07.2021.mp3 VAT na wszystkie produkty spoza UE - to krok w stronę większej konkurencyjności rodzimej produkcji. Jednak dla klienta będzie drożej (Czwórka/TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem)

- Tę ustawę wszystkie kraje unijne były zobowiązane wprowadzić - mówi Rafał Skrzypek z itbiznes.pl. - Chodzi o naliczanie VAT-u na przesyłki spoza obszaru Unii Europejskiej. Nie tylko mówimy tu o Chinach, ale też o Anglii, USA, o wszystkich krajach poza Unią. Wszystkie przesyłki będą podlegały podatkowi VAT - podkreśla. 

Do niedawna, w większości krajów unijnych, przesyłka o deklarowanej wartości do 22 euro była zwolniona z takiego podatku. - Dziś już tak nie jest, każda przesyłka będzie takim podatkiem obłożona - wyjaśnia ekspert. - Co ciekawe, do 150 euro (około 700 złotych) ten VAT będzie odprowadzała platforma, która sprzedaje produkt. Taka platforma od razu naliczy podatek, jeśli produkt zamówimy do Unii - dodaje. 

Posłuchaj:

Elektronika, ubrania, gadżety będą kosztowały więcej. - Te produkty podrożeją nie tylko o wartość VAT-u, ale też musimy doliczyć opłatę administracyjną, która pobierze od nas Poczta Polska (w Polsce) czy kurier. Oni muszą dokonać tzw. zgłoszenia VAT, czyli wypełnić dodatkowe papiery i to kosztuje. W przypadku Poczty Polskiej to 8,50 zł - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. 

Już dziś na pozaunijnych portalach widać zwyżkę cen na poziomie 40-50 procent. Dotyczy ona i tańszych, i droższych produktów. 


inteligentny dom 1200.jpg
Inteligentne domy. Gdy wifi jest nawet tam, gdzie się go nie spodziewasz

Intencją prawodawców jest zwiększenie konkurencyjności rynku europejskiego, unijnego. - Wielokrotnie zdarzało się tak, że e-sprzedawcy zaniżali deklarowaną wartość przesyłek. Czy produkt kosztował 15 euro, czy 35, to na blankiecie w rubryce deklarowana wartość przesyłki widniało 22 euro - wyjaśnia Rafał Skrzypek. - Nasze, unijne firmy miały trudności z konkurencją, bo z zagranicy było taniej - dodaje. 

Wejście w życie nowych regulacji nakłada nowe obowiązki celno-podatkowe na operatorów pocztowych w krajach Unii Europejskiej. - W Polsce pracownicy Poczty Polskiej, zanim paczka spoza UE dotrze do nas, dokonają elektronicznego zgłoszenia celnego - wyjaśnia ekspert. 

Bezsprzecznie dyrektywa unijna jest dobrym pomysłem, była potrzebna. Ona zwiększa konkurencyjność naszych, unijnych firm Rafał Skrzypek

Niestety tu przepis zderza się z praktyką. Zdaniem Rafała Skrzypka celnicy nie są w stanie obsłużyć wszystkich przesyłek, które docierają do Polski spoza UE. - Duża część przesyłek idzie w listach, nie w paczkach. Rocznie Poczta Polska przyjmuje z samych Chin około 10 milionów przesyłek - dodaje. 

Dzięki temu prawodawstwu konkurencja na rynku będzie bardziej wyrównana. Czy handlujący z krajami poza unijnymi znajdą jakieś obejście, lukę w przepisach, nasz ekspert nie wyklucza. - Z pewnością będzie trudniej, ale ludzie są kreatywni w unikaniu podatków - ocenia. - Rezultat tego prawodawstwa i sumę, jaka z tytułu tych opłat VAT wpłynęła do budżetu poznamy dopiero w 2022 roku, gdy VAT będzie rozliczany - dodaje. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 18.12

pj

Czytaj także

Jak dostawy kurierskie wpływają na miasta?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 21:14
W tym roku wielu z nas przedświąteczne zakupy robi nie w centrach handlowych, a przez internet. To oznacza wzmożoną pracę dla branży kurierskiej. Jej działanie wpływa negatywnie na miasta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paszport covidowy już dostępny w aplikacji mObywatel

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 09:20
Dokument, który potwierdza fakt zaszczepienia się przeciwko COVID-19, jest już dostępny dla Polaków. Można go pobrać m.in. z aplikacji mObywatel.
rozwiń zwiń