Kobiety w branży IT i świat gamingu - technologie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:45
Zaprosimy na rozmowę o sytuacji kobiet w branży IT w Polsce. Zajrzymy także do świata gier wideo i podpowiemy, którą aplikację warto ściągnąć w czasie ferii zimowych.
Jak radzą sobie kobiety w branży IT w Polsce?
Jak radzą sobie kobiety w branży IT w Polsce?Foto: shutterstock/Dean Drobot

Program rozpoczniemy od spotkania z Joanną Lisiecką, dyrektor programową Fundacji Perspektywy Women in Tech, która od kilkunastu lat aktywnie działa na rzecz zwiększenia udziału kobiet w branży nowych technologii oraz naukach inżynieryjno-technicznych. Jak dzisiaj wygląda udział kobiet w świecie nowych technologii? 

Jak się okazuje, w Polsce w branży IT pracuje ich coraz więcej. Pojawia się także coraz wiele inicjatyw, których celem jest zwiększenie odsetka programistów tej płci. Nasz kraj jest w tym rankingu w czołówce na mapie Europy. - Sytuacja kobiet na tym rynku wygląda w Polsce coraz lepiej. W procesie rekrutacji rzadziej patrzymy na płeć kandydatów, więc kompetentnych kobiet pojawia się coraz więcej - mówiła Olga Zelent, ekspert branży IT. Jak dodała, według niektórych badań odsetek pań w branży sięgać może nawet 30 proc. - Problemem są jednak mocno zakorzenione stereotypy, m.in. taki, że pewne zawody są wyłącznie dla mężczyzn. Kolejny dotyczy tego, że w zawód IT wymaga pewnych określonych predyspozycji. Na szczęście są m.in. stypendia, które pomagają w wyrównywaniu szans - podkreślała.

Nowa bezpłatna aplikacja Czwórki jest dostępna! SPRAWDŹ TUTAJ <<<

W drugiej części audycji zajrzymy do świata aplikacji mobilnych i podpowiemy, którą z nich warto ściągnąć sobie w czasie zimowych ferii. Środowe popołudnie w Czwórce to także czas na najświeższe informacje z rynku gier wideo. Poznaliśmy wyniki europejskiego rynku gier za 2022 rok. Jak się okazuje, sprzedaż gier spadła, ale za to gracze chętniej kupowali nowe produkcje. Czy stary kontynent pod względem gamingowym znalazł się w dołku? 

Zaprosimy także na serwisy: muzyczny i kulturalny. 

***

Na audycję "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" zapraszamy w środę (01.02) po godz. 17.00. Program poprowadzi Jeremi Angowski

kd

Czytaj także

Black Friday online - jak robić bezpieczne zakupy w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 11:45
Wielkimi krokami zbliża się Black Friday i zakupowy szał. Od wielu lat coraz chętniej zakupów dokonujemy w sieci. Podpowiadamy, jak rozsądnie i rozważnie robić zakupy w internecie i nie dać się oszukać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seniorzy w mediach społecznościowych. Kim są granfluencerzy?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 13:47
Granfluencerzy to ludzie w wieku 60+, którzy podbijają internet. Osoby takie jak "The Spanish King", a w Polsce "Mądra Babcia czy Jan Adamski, gromadzą po kilkadziesiąt tysięcy obserwatorów i przez lata z powodzeniem prowadzą strony w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń