Weryfikacja dwuetapowa. "To drugi zamek do naszego konta"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 20:30
Cyberprzestępcy próbują nas zmusić do określonego działania. To, co może nas ochronić, to zdrowy rozsądek i stosowanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak na przykład weryfikacja dwuetapowa.
Stosowanie dodatkowych zabezpieczeń to jeden ze sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa w sieci. (zdj ilustracyjne)
Stosowanie dodatkowych zabezpieczeń to jeden ze sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa w sieci. (zdj ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Kite_rin

Jak to działa?

To jedna z metod ochrony najważniejszych kont w serwisach mailowych, bankowych czy w mediach społecznościowych. Weryfikacja dwuetapowa - poza hasłem - zawiera dodatkowy element pozwalający na logowanie. - Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to mechanizm bardzo prosty do zastosowania, a jednocześnie skutecznie podnoszący nasze bezpieczeństwo w sieci - przekonuje Iwona Prószyńska z CERT Polska NASK. 

Do czego służy "drugi zamek"

To niezwykle ważne, bo Polki i Polacy załatwiają w cyberprzestrzeni większość swoich codziennych spraw, np. finansowych lub urzędowych, szukają rozrywki, robią zakupyW 2022 roku zespół CERT Polska odnotował ponad 322 tys. zgłoszeń zagrożeń cyberbezpieczeństwa - to wzrost o blisko 178 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Dlatego też firma Google we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz NASK i CERT Polska rozpoczęła kampanię poświęconą weryfikacji dwuetapowej. Ma ona na celu zwiększenie świadomości dotyczącej zagrożeń związanych z przejęciem kont online i zachęcenie do stosowania dodatkowych zabezpieczeń. - Namawiamy, żeby stosować ten "drugi zamek". W praktyce wygląda to tak, że do danego konta logujemy się za pomocą hasła, a potem musimy zastosować drugi składnik, żeby potwierdzić naszą tożsamość - wyjaśnia gość Czwórki. - Może to być kod, który dostaniemy SMS-em, zewnętrzny klucz USB, którego będziemy używać podczas logowania, to może być też kod wygenerowany przez darmową aplikację, którą mamy zainstalowaną na urządzeniu. Opcji i narzędzi jest co najmniej kilka i każdy może wybrać tę, która będzie dla niego najwygodniejsza i najłatwiejsza w obsłudze. Warto to zrobić, bo kiedy nasze hasło pojawi się w "wyciekach", które trafiają do sieci, to zawsze będzie element, który sprawi, że cyberprzestępcy będą musieli bardziej się natrudzić.

Sprawdź też:

Sprawdzaj, zanim skorzystasz

- Coraz więcej aplikacji, na przykład do zakupów w sieci, korzysta już z takiej weryfikacji, ale nadal są firmy, które tego nie robią. Dlatego wybierając usługi, warto wybierać te, które oferują klientom i użytkownikom pewien określony poziom cyberbezpieczeństwa - podkreśla rozmówczyni Mateusza Kulika. - Dzisiaj już większość serwisów pocztowych dostępnych w Polsce oferuje taką możliwość, banki są do tego zobligowane na mocy przepisów prawnych, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. W mediach społecznościowych też znajdziemy taką opcję, tylko sami musimy ją włączyć.   

Posłuchaj
13:06 CZWÓRKA TOP - weryfikacja - 22.05.2023.mp3 Weryfikacja dwuetapowa - jak działa i dlaczego jest tak ważna? (TOP/Czwórka)

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Iwona Prószyńska (CERT Polska NASK)

Data emisji: 22.05.2023

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Mail jak polecony. Wszystko o e-doręczeniach

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 20:30
Ministerstwo Cyfryzacji chce, by komunikacja między obywatelem a administracją była jasna i przejrzysta. W tym celu Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach, która wejdzie w życie już 1 lipca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można zniknąć z sieci i jak się do tego zabrać?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 18:50
To, że wielkie koncerny technologiczne i giganci społecznościowi zbierają na nasz temat mnóstwo informacji - wiadomo nie od dziś. Ale ciągle nie wiadomo, jak skutecznie i na stałe "wylogować się" z internetu.
rozwiń zwiń