26. Piknik Naukowy: rakietowa butelka i "kruszone" balony

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 19:20
Piknik Naukowy to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. 26. odsłona imprezy organizowanej przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się już w sobotę na PGE Narodowym w Warszawie. 
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to impreza, na której dobrze będą się bawić dzieci i dorośli.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to impreza, na której dobrze będą się bawić dzieci i dorośli. Foto: TT/@polskieradiopl

"Wybuchowe" koło naukowe

Na gości czeka w tym roku ponad 100 stanowisk naukowych z Polski i ze świata, a na każdym minimum trzy eksperymenty. Łatwo policzyć, że to ponad 300 atrakcji. Na jednym ze stoisk będzie można spotkać członków Koła Naukowego Chemików Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej. - W naszym Kole przeprowadzamy wiele doświadczeń - zarówno tych wybuchowych, ale też mniej widowiskowych, stacjonarnych, które prowadzimy w laboratoriach - opowiada Weronika Kamińska. - Są momenty, że bywa trochę niebezpiecznie, ale wiadomo, że na zajęciach najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.

Rakietowa butelka i "kruszone" balony

Tematem przewodnim 26. Pikniku Naukowego są "Rewolucje naukowe". Chemia jest dziedziną, która będzie mieć ogromne znaczenie w przyszłości, więc jak najbardziej wpisuje się w hasło pikniku. "Rewolucje" chemiczne były, są i będą widoczne na przykład w medycynie, w tworzeniu nowych leków - tłumaczą goście Czwórki. Na Pikniku studentki i studenci WAT-u udowodnią też, jak ważną rolę odgrywa chemia przy produkcji silników rakietowych i paliwa do nich. - Przygotowaliśmy kilka ciekawych doświadczeń, które pokażą chemię w przystępny sposób. Na przykładzie rakietowej butelki wytłumaczymy, jak działają silniki rakiet. Pojawi się też ciekły azot, który jest bardzo widowiskowy i który potrafi "kruszyć" balony - dodają studentki.

Sprawdź też:

Studiowanie bez rutyny

Rozmówczynie Jeremiego Angowskiego tłumaczą też, czym studiowanie chemii w Wojskowej Akademii Technicznej różni się od studiowania chemii na uniwersytecie. - Jako studenci wojskowi zajmujemy się między innymi skażeniami i ich neutralizacją, mamy też do czynienia z materiałami wybuchowymi w trakcie takich zajęć jak prognozowanie skutków wybuchu - wymienia Zosia Chmura. - Na pewno można powiedzieć, że nasz studia są ciekawe i pozbawione rutyny.  

26. Piknik Naukowy - dowiedz się więcej >>>

Posłuchaj
07:46 CZWÓRKA TOP - piknik 24.05.2023.mp3 Piknik Naukowy: Co pokaże Koło Naukowe Chemików Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej? (TOP/Czwórka)

Na Pikniku Naukowym będzie też można stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie krystalizacji, czyli tworzenia kryształów. Zwiedzający zapoznają się także z tajemnicami sztucznej inteligencji i będą mogli zmierzyć temperaturę gwiazd. Nie zabraknie również informacji dotyczących technik pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli. 

26. Piknik Naukowy 2023 | REWOLUCJE NAUKOWE | Polskie Radio

Czwórka, jak co roku, będzie obecna na tym wydarzeniu. Spotkacie nas na PGE Narodowym, a relacje z pikniku usłyszycie na naszej antenie.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Goście: Weronika Kamińska, Zofia Chmura (Koło Naukowe Chemików Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej)

Data emisji: 24.05.2023

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Co nas czeka na Pikniku? Czym jest serwer i naprawy starych sprzętów?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 07:27
O poranku zapraszamy do poznania ciekawostek języka polskiego. Wraz z Elizą Turkiewicz sprawdzimy jak ma działać nowa dyrektywa Komisji Europejskiej, która na naprawy starych rzeczy, a także przyjrzymy się, jak idą przygotowania do 26. Pikniku Naukowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Podręczniki Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 12:30
- Działalność naukowa Mikołaja Kopernika przypada na "czas przejścia". Kiedy zaczyna studia w wieku XV zastaje rzeczywistość, która prezentuje układ geocentryczny. Potem dokonuje rewolucji. Na Pikniku Naukowym pokażę drzeworyty przyrządów astronomicznych oraz podręczniki, z których wówczas się uczył - mówi Tadeusz Grajpel z Pracowni Badań i Edukacji Historycznej  
rozwiń zwiń