Co wydarzyło się w Czarnobylu 31 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 10:20
Nocą z 25 na 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu doszło do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej. O jej szczegółach, "czerwonym lesie" i mieście, które stało się widmem opowiada Ksawery Wardacki.
Audio
  • Czarnobyl - życie w obliczu katastrofy (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Miejsce najgorszej katastrofy nuklearnej na świecie w historii, jest teraz atrakcją dla tysięcy turystów rocznie
Miejsce najgorszej katastrofy nuklearnej na świecie w historii, jest teraz atrakcją dla tysięcy turystów rocznieFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ksawery Wardacki Miasto Prypeć pochłania dziś dzika przyroda. A w tak zwanym "jeziorze Czarnobylskim" pływają ryby nadnaturalnych rozmiarów

Nieopodal elektrowni znajdowała się miejscowość Prypeć - dziś nazywana "Miastem Widmem". - Decyzja o ewakuacji mieszkańców zapadła dzień po katastrofie. Z obszarów dzisiejszej Ukrainy i Białorusi ściągnięto autobusy, dano ludziom kilka godzin na zabranie tego, co najważniejsze na najbliższe dni i wywieziono ich z zagrożonej strefy. Jak się później okazało - na zawsze - mówi gość Czwórki.

Dziś Prypeć, tak jak i elektrownia atomowa, znajduje się w drugiej "strefie wykluczenia". - To trzydziestokilometrowy obszar zamknięty wokół terenów najbardziej dotkniętych skutkami wybuchu - wyjaśnia Wardacki.

Bezpośrednio w akcji ratowniczej zginęło kilkadziesiąt osób. Strażacy i wojskowi, którzy brali udział w gaszeniu pożaru nie byli przygotowani na działania w terenie skażonym promieniowaniem. - Szacuje się, że na skutek komplikacji i choroby popromiennej zmarło kilka tysięcy poszkodowanych - dodaje podróżnik i tłumaczy m.in., czy katastrofy można było uniknąć, kto był za nią odpowiedzialny, dlaczego władze ZSRR próbowały utajnić informację o katastrofie i co ta propaganda miała wspólnego z Wyścigiem Pokoju.

Ksawery Wardacki "Czerwony las" leży nieopodal elektrowni. To tutaj właśnie spadły szczątki reaktora i paliwo jądrowe. Nazwa tego miejsca ma związek ze stopniem promieniowania, który utrzymuje się tam do dziś  

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Ksawery Wardacki (podróżnik)

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 14.08

kul/pg

Czytaj także

Brak prądu. Czy grozi nam black out?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 17:51
- W polskich warunkach black out, czyli okresowe wyłączenie prądu, jest nieunikniony - ostrzegał w Czwórce Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń