X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

17 września 1939. Jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 15:08
- Dla Polaków to było wielkie zaskoczenie, mimo że do Edwarda Rydza-Śmigłego dochodziły meldunki wywiadu i ataszatu wojskowego w Moskwie, że coś się dzieje za wschodnią granicą. Słychać było czołgi i przecinano druty kolczaste - opowiada w Czwórce Karol Kalinowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Audio
  • Jak przebiegała agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Wrzesień 1939 roku - wojska ZSRR zajmują wschodnie tereny Polski
Wrzesień 1939 roku - wojska ZSRR zajmują wschodnie tereny PolskiFoto: PAP/CAF

Karol Kalinowski Korzeni wydarzeń z 17 września, które potem zostały nazwane 4. rozbiorem Polski, można szukać wcześniej, jeszcze przed paktem Ribbentrop-Mołotow

"Wojna polsko-niemiecka ujawniła wewnętrzne bankructwo państwa polskiego. […] Warszawa przestała istnieć jako stolica Polski. Rząd polski rozpadł się i nie przejawia żadnych oznak życia. […] Wskutek tego traktaty zawarte między ZSRR a Polską utraciły swą moc". Notę tej treści odebrał w nocy 17 września 1939 roku Ambasador Rzeczypospolitej w Moskwie Wacław Grzybowski. Tak ZSRR wyjaśniało konieczność "wzięcia pod opiekę Ukraińców i Białorusinów, zamieszkujących Polskę" i agresji na okupowane już przez Niemców państwo. - Grzybowski odmówił przyjęcia tej noty, przekazanej mu o trzeciej w nocy czasu moskiewskiego. W ten sposób ratował godność Polski - mówi Karol Kalinowski.

Jak wyjaśnia zaproszony ekspert, trudno dziś ustalić dokładną godzinę wkroczenia Armii Czerwonej na teren Polski - granica miała wtedy 1400 kilometrów. Skomplikowaną kwestią jest także to, jak ludność cywilna przyjmowała wojska radzieckie. - Armia Czerwona wkraczała jako wyzwolicielka ludu pracującego spod ucisku kapitalistycznej i burżuazyjnej Polski. Część osób szła na lep tej propagandy - tłumaczy Karol Kalinowski.

Sprawdź też:
auschwitz brama 1200x660.jpg
"Klub Auschwitz...". Opowieści obozowych przeżywców

W audycji historyk wyjaśnia też dokładnie, jakie były korzenie agresji ZSRR na Polskę, jak przebiegała obrona Grodna, oraz dlaczego przez dłuższy czas uczono nas o "wkroczeniu", a nie agresji Sowietów we wrześniu 1939 roku. Słuchając nagrania rozmowy dowiecie się także, co Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego przygotował z okazji 78. rocznicy agresji ZSRR na Polskę.

Karol Kalinowski w Czwórce/fot. Czwórka Karol Kalinowski w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Karol Kalinowski (dział programowy, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego)

Data emisji: 16.08.2017

Godzina emisji: 14.06

jsz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojenna codzienność. Jak wyglądało życie pod okupacją?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 15:48
Przy okazji rocznicy wkroczenia do Polski 17 września 1939 wojsk ZSRR rozmawialiśmy o okupacyjnej codzienności. Wysiedlenia, wywózki, zakazy i nakazy, poczucie zagrożenia, głód. Jak w takich warunkach wyglądała codzienność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fantastyka ludowa - niektóre stwory udomawiano

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:00
Takim pupilem był na przykład trach, który zbierał dla swoich gospodarzy skarby. O tym i o innych stworach ze słowiańskich wierzeń w Czwórce opowiada Witold Vargas, współautor "Bestiariusza słowiańskiego", którego drugi tom właśnie trafił na półki księgarń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazurek Dąbrowskiego. Jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:45
Tym razem w "Zaklinaczach czasu" opowiadamy Wam historię Mazurka Dąbrowskiego. A to w związku z rocznicą - 220 lat temu w lipcu 1797 roku w Lombardii Józef Wybicki napisał tekst "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" nazywanej również "Mazurkiem Dąbrowskiego".
rozwiń zwiń