100 wynalazków na stulecie. Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 15:03
Była zapaloną rowerzystką, uprawiała turystykę górską, przyjaźniła się z Einsteinem i kochała psy. Znamy ją z tego, że odkryła polon i rad. Maria Skłodowska-Curie.
Audio
  • Wynalazki Marii Skłodowskiej-Curie. Z czego słynie polska badaczka? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: UvGroup/shutterstock.com

kamizelka kuloodporna.jpg
100 wynalazków na stulecie. Kuloodporny splot Szczepanika

- Wielu ludzi przed Skłodowską odkrywało różne pierwiastki. Ale istotą jej odkrycia jest fakt, że rad i polon są promieniotwórcze. To dało ten efekt "wow". Poza tym to Skłodowska się połapała, co to jest za promieniowanie i wymyśliła słowo "radioaktywność", które do dziś powtarzamy - tłumaczył Dariusz Aksamit ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i Politechniki Warszawskiej. - To ona jako pierwsza wyizolowała te pierwiastki, otrzymując czysty rad i sól polonu. Wraz z mężem byli też pierwszymi fizykami medycznymi, którzy użyli źródeł promieniotwórczych, by leczyć pacjentów onkologicznych.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

W jakich warunkach przyszło pracować Marii Skłodowskiej-Curie, jakich jeszcze odkryć dokonała polska naukowiec i za co otrzymała Nagrody Nobla? Jak wyglądało jej życie prywatne i za co nagradzano jej córkę? O tym w nagraniu materiału, który przygotowała Marta Hoppe

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Dominika Klimek

Data emisji: 16.06.2018

Godzina emisji: 14.40

kd/ac

Czytaj także

Chemia w kuchni. Czy olej może się zapalić?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 14:40
Podczas smażenia, gdy ustawimy zbyt wysoką temperaturę, olej zaczyna dymić i wydzielać nieprzyjemny zapach. Czy w ten sposób możemy doprowadzić do pożaru?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ventablack, czyli czerń absolutna

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 17:50
Brytyjsko-indyjski artysta Anish Kapoor jako jedyny na świecie otrzymał licencję do używania Ventablack - najczarniejszej odmiany czerni, która absorbuje światło (także ultrafioletowe i podczerwone) w blisko 100 proc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizyka - warto wiązać z nią zawodową przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 16:22
Godziny ślęczenia nad mechaniką kwantową, tygodnie spędzone w laboratoriach, lata wytężonej pracy, by wreszcie otrzymać upragniony tytuł magistra inżyniera fizyki. Co dalej?
rozwiń zwiń