Kto robił Wazom czarny PR?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 16:52
W grudniu 1586 roku umiera Stefan Batory. Osiem miesięcy później na polskim tronie zasiada Zygmunt III Waza, którego panowanie rozpoczyna ponad osiemdziesięcioletni okres rządów władców ze szwedzkiej dynastii Wazów. 
Audio
  • Marketing polityczny srebrnego wieku. Jak rządzili Wazowie? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ tomertu

kat 1200.jpg
Zawód - kat. Postać z pogranicza

Czy Zygmunt III, Jan Kazimierz i Władysław IV dobrze czuli się w Rzeczypospolitej i porzucili nadzieje na powrót na tron szwedzki? Jaki wpływ miały ich decyzje na polską politykę XVII wieku? Co, poza przenosinami stolicy z Krakowa do Warszawy, zawdzięczamy Wazom?

- Wazowie uznawali się za Jagiellonów. Ich herb i dom uznawany był za jagielloński. Władysław IV w oficjalnych panegirykach wydawanych np. we Włoszech określany był, jako Władysław IV Jagiellone. Również ze względów propagandowych starali się unikać rodowodu szwedzkiego. Określenie "Wazowie" rozpowszechniło się tak naprawdę dopiero w historiografii XIX-wiecznej - wyjaśniali goście Czwórki. 

Kto robił Wazom czarny PR? Jakimi władcami byli Wazowie? Jak wyglądał marketing polityczny w "srebrnym wieku"? Który z władców tej dynastii stworzył indywidualną markę? Z okazji Roku Wazowskiego, o tej dynastii polskich władców rozmawialiśmy z Jackiem Żukowskim i Zbigniewem Hundertem z Zamku Królewskiego w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Jacek Żukowski (historyk sztuki), dr Zbigniew Hundert (historyk) z Zamku Królewskiego w Warszawie

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 14.14

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Ludwik Mękarski i tramwaj na powietrze

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 16:40
Trochę Polak, trochę Francuz, w stu procentach wynalazca. Inżynier i konstruktor Ludwik Mękarski wymyślił silnik pneumatyczny do napędu tramwajów i zadbał o zdrowie mieszkańców Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mróz, Arciszewski i Kiecel - jak Polacy zmieniali Dziki Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:47
Pogoń za marzeniami, walka o terytoria, poszukiwanie swojego miejsca – tak skrótowo można opisać historię zdobywania Dzikiego Zachodu przez pierwszych osadników. Byli wśród nich przybysze ze Starego Kontynentu - Irlandczycy, Francuzi, Niemcy, ale też Polacy.  
rozwiń zwiń