Łopaty na skażenie. Jak "likwidatorzy Czarnobyla" sprzątali po katastrofie?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 19:00
- O tym, co wydarzyło się 33 lata temu w Czarnobylu, postanowiłem opowiedzieć z perspektywy "likwidatorów Czarnobyla". Byli to przedstawiciele różnych zawodów i różnych grup społecznych, którzy uczestniczyli w usuwaniu skutków eksplozji jądrowej - opowiada dr Paweł Sekuła, autor książki "Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie".
Audio
  • O "likwidatorach Czarnobyla" opowiada dr Paweł Sekuła (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Prypeć - opuszczone miasto widmo przy granicy z Białorusią
Prypeć - opuszczone miasto widmo przy granicy z BiałorusiąFoto: Sergiy Romanyuk/Shutterstock.com

Czytaj także
czarnobyl 1200 shutterstock.jpg
33. rocznica katastrofy w Czarnobylu. "Szerzono mnóstwo nieprawdziwych informacji"

- Ludzie celowo zostali wprowadzani w błąd. Jednych informowano o wyjeździe na ćwiczenia wojskowe, innych o pracach rolniczych. Panowała tajemnica i polityka sekretności - mówi gość Czwórki. - Proces rekrutacji likwidatorów wyglądał różnie w różnych republikach sowieckich. Jeśli chodzi o republiki nadbałtyckie miał charakter najbardziej brutalny - dodaje.

26 kwietnia 1986 roku nastąpił wybuch reaktora nr 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Bardzo duże ilości substancji radioaktywnych dostały się do atmosfery, skażeniu uległo ponad 140 000 km2 na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. 300 tysięcy osób ewakuowano i przesiedlono. - W strefie czarnobylskiej podejmowano różne próby "radzenia" sobie ze skutkami katastrofy. Budowano tamy, kopano studnie artezyjskie, stosowano kosmiczną  technologię, ale najskuteczniejszym narzędziem do czyszczenia ziemi okazała się łopata. Tradycyjne saperki i podbierki - zaznacza dr Sekuła.     


Czytaj także
czarnobyl pap 1200.jpg
Czerwony las i miasto, które stało się widmem

O następstwach katastrofy, o czyszczeniu ziemi i rzek, o buncie likwidatorów i o tym, co dzieje się dzś z nimi - więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: dr Paweł Sekuła (historyk, kulturoznawca, autor książki "Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie")

Data emisji: 27.04.2019

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Starożytny Rzym... jak współczesny Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 16:40
- Rzymianom za czasów Nerona żyło się nieźle, zwłaszcza jeśli spojrzymy na standardy epoki przednowoczesnej. To była metropolia wielu kultur, która jak magnes przyciągała ludzi z całego świata. Tak jak dziś robi to Nowy Jork - tłumaczy historyk dr Robert Wiśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 września 1939. Jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 15:08
- Dla Polaków to było wielkie zaskoczenie, mimo że do Edwarda Rydza-Śmigłego dochodziły meldunki wywiadu i ataszatu wojskowego w Moskwie, że coś się dzieje za wschodnią granicą. Słychać było czołgi i przecinano druty kolczaste - opowiada w Czwórce Karol Kalinowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
rozwiń zwiń