X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"A więc wojna" - te słowa usłyszał każdy słuchacz Polskiego Radia 1 września 1939

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 09:14
- Do wojny nie jest nikt gotowy, poza agresorem, a na pewno nie ofiara - mówi dr Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Audio
  • Doktor Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej opowiada o pierwszych dniach września 1939 roku (Czwórka/Zaklinacze czasu)
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na WesterplatteFoto: Shutterstock

30 sierpnia 1939 roku Józef Małgorzewski, dziennikarz Polskiego Radia został wezwany do pracy. - Odebrano ode mnie coś w rodzaju przysięgi, ode mnie i inżyniera Pileckiego, że to, co się będzie tu za chwilę działo pozostanie absolutnie między nami - wspominał już po wojnie.  - Otwarto brązową kopertę i wyjęto tekst, który się zaczynał o słów "A więc wojna". Powiedział mi wtedy cywil: Proszę Pana to trzeba nagrać na płytę, na wszelki wypadek. Inżynier Pilecki powiedział: ta płyta nigdy nie pójdzie na antenę. Ja mu odpowiedziałem: Amen, niech się tak stanie - dodaje. 

Nie spełniły się jednak oczekiwania pracowników Polskiego Radia. 1 września rano, Józef Małgorzewski usłyszał z radioodbiornika swe słowa.

O 4.40 1 września wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny zaatakowały Polskę. Naziści planowali przełamać opór Wojska Polskiego w kilkanaście dni. Był to plan wojny błyskawicznej. Jednak to się nie udało. Ostatnia bitwa obronna rozegrała się dopiero w pierwszych dniach października, pod Kockiem.

- W Polsce niewiele osób nie wiedziało o zbliżającej się wojnie, sytuacja była napięta - podkreśla dr Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej. - Nie przeszkadzało to jednak wielu w realizacji planów wakacyjnych. Wojsko przygotowywało się do walk już od wiosny 1939 roku. Odbyła się wtedy pierwsza mobilizacja - dodaje. 

Pierwsze zaatakowane miejsca to Wieluń i Westerplatte. - Wieluń chyba został wybrany przypadkowo, przy jego bombardowaniu pogwałcono wszelkie zasady, Westerplatte to była zaplanowana, w pełni zamierzona akcja. Miała od początku znaczenie symboliczne - podkreśla gość Anny Hardej. 

Jak przebiegały walki? Co się działo z ludnością cywilną? Jak polscy żołnierze radzili sobie z ogromną przewagą niemiecką? Skąd w Polakach siła do walki? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Polacy na frontach II wojny światowej>>>

W drugiej części nagrania audycji przypominamy też inne ważne wydarzenie sprzed lat – narodziny Solidarności i opozycji demokratycznej.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: dr Paweł Kosiński (Instytut Pamięci Narodowej) 

Data emisji: 31.09.2019

Godzina emisji: 14.09

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Wyrzutnik bomb Władysława Świąteckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 18:24
- Władysław Świątecki był chyba najbardziej znanym, a jednocześnie niedocenianym konstruktorem wyrzutników bombowych - mówi Marcin Arbuz z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuchła II wojna światowa?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 16:14
"Wykreślona Warszawa" to pierwsza tego rodzaju realizacja, która pokazuje, jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie doszło do wybuchu II wojny światowej. Dzięki technologii Virtual Reality użytkownicy mają szansę przeniesienia się w czasie do lat 40. ubiegłego wieku, spojrzenia na miasto i jego alternatywną historię.
rozwiń zwiń