X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

17 września 1939. Gdy Rosjanie napadli na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 08:00
Po 17 września 1939 roku mieszkańców terenów zajętych przez armię radziecką objął bezwzględny terror. Słowa Stalina "kto był Polakiem, ten zawsze będzie Polakiem" nie zwiastowały niczego dobrego. 
Audio
  • Dr Tomasz Łabuszewski opowiada o działaniach sowieckich na terenie Polski po 17 września 1939 roku (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Krzyż Katyński. Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie
Krzyż Katyński. Cmentarz Wojskowy na Powązkach w WarszawieFoto: NAC/domena publiczna

Przystąpiono do niszczenia wszelkich przejawów państwowości polskiej i likwidacji polskich elit. Od 1940 do 1941 roku aresztowano i wywieziono na wschód dziesiątki tysięcy Polaków. Workuta, Krasnojarsk, Czelabińsk, Magadan – to niektóre miejsca niewolniczej pracy i kaźni. Symbolem wszystkich sowieckich zbrodni stał się Katyń.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia - Katyń>>>

- Stalin rusyfikację i deportacje planował jeszcze przed II wojną światową - mówi dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN. - Polska w ZSRR była przedstawiana jako jeden z głównych wrogów Rosji sowieckiej.  Pamiętajmy o "operacji polskiej" z lat 1937-38 - wtedy zginęło ponad 100 tysięcy obywateli Rosji sowieckiej pochodzenia polskiego. Ich jedyna winą było to, że byli Polakami - podkreśla. 

Gość Ani Hardej zwraca uwagę na kompleks Polski, który doskwierał Stalinowi, a który wynikał z wojny 1920 roku, kiedy to Polska uniemożliwiła rozlanie się czerwonej rewolucji po Europie.

Deportacje, aresztowania, wynaradawianie, morderstwa. Katyń, Twer, Charków. Ofiary można liczyć w setkach tysięcy. Co działo się w Polsce po 17 września 1939 roku? Jak wyglądała sytuacja na Kresach Wschodnich? O tym m.in. w nagraniu rozmowy.  

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Polacy na frontach II wojny światowej>>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: dr Tomasz Łabuszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN)

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 14.10

pj


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kopciuszek Krakowa czy miasto marzeń? Prawda o Nowej Hucie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 17:30
Niektórzy mówią, że to Kopciuszek Krakowa, inni, że to bardzo niebezpieczne miejsce. Jaka jest prawda o Nowej Hucie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 tys. zniczy zapłonie, by upamiętnić walczących o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:32
Równolegle w dwóch miejscach w Polsce 14 września zapłonie „Iskra Pamięci”. Wydarzenie ma upamiętnić ofiary radzieckich represji i walk o wolność Polski. Organizatorzy wydarzenia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, zaprezentowali jego program i cel.
rozwiń zwiń