"Dar Pomorza". Z Niemiec, przez Francję, do Polski. A potem dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 11:00
W pierwszy rejs pod polską banderą wyruszył w 1930 roku, do początku lat 80. wyszkolono na nim ponad 13 tysięcy studentów. Dziś "Dar Pomorza" to statek-muzeum, które co roku odwiedza około 100 tysięcy gości. 
Dar Pomorza
Dar PomorzaFoto: shuttesrstock/Jarek Fethke

Większość kwoty, jaką zapłacono za żaglowiec, pochodziła od mieszkańców Pomorza. W ten sposób "Prinzess Eitel Friedrich” stał się "Darem Pomorza" Marcin Pawelski

Jak "księżniczka" stała się "darem"?

Żaglowiec został zbudowany przed I wojną światową w Hamburgu jako niemiecki statek szkolny "Prinzess Eitel Friedrich". W 1920 roku statek przekazano Francji, jako część odszkodowań wojennych. 9 lat później Komitet Floty Narodowej zakupił go dla polskiej floty. - Mało brakowało, a żaglowiec nigdy nie dotarłby do Polski. W trakcie transportu, w Zatoce Biskajskiej, gigantyczny sztorm zerwał go z lin holowniczych i statek mógł rozbić się o skały. Prawdopodobnie uratowała go interwencja kpt. Konstantego Maciejewicza - późniejszego pierwszego komendanta "Daru Pomorza" - opowiada Marcin Pawelski z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Posłuchaj
12:31 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - dar pomorza 23.10.2021.mp3 Jaka jest historia "Daru Pomorza"? (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

W sierpniu 1939 roku "Dar Pomorza" wyruszył w rejs, a na jego pokładzie znalazły się zalakowane rozkazy na wypadek wybuchu wojny. W efekcie statek spędził 6 wojennych lat w porcie w Sztokholmie, gdzie był traktowany po królewsku Marcin Pawelski

"Biała Fregata" dookoła świata

6 lipca 1930 roku "Dar Pomorza", nazywany też "Białą Fregatą", wyruszył w pierwszą podróż pod polską banderą i przez 51 lat służył jako statek szkoleniowy Państwowej Szkoły Morskiej. II wojnę światową żaglowiec spędził w Szwecji. Do Polski powrócił 24 października 1945 roku i zasłynął jako pierwszy statek polskiej floty, który opłynął świat dookoła. - "Dar Pomorza" odbył 102 rejsy szkolne, przepłynął pół miliona mil morskich i wyszkolił ponad 13 tysięcy studentów - wymienia rozmówca Jakuba Jamrozka.

Niezwykly Swiat - Polska - Gdynia - Dar Pomorza / Niezwykły Świat

"Dar Pomorza" jako wehikuł czasu


Zobacz
shutterstock Wiola Wiaderek solina bieszczady 1200.jpg
Bieszczadzkie morze. Jaka jest historia Soliny?

W 1982 roku żaglowiec "Dar Pomorza" został przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego. Rok później - 27 maja 1983 roku - udostępniono go do zwiedzania jako statek-muzeum. - Statek staramy się zachować w takim stanie, w jakim otrzymaliśmy go od Szkoły Morskiej w Gdyni. Dlatego wizyta na pokładzie "Daru Pomorza" jest jak podróż w czasie. Pozwala zobaczyć, jak wyglądało życie na statku i poczuć się jednym z żeglarzy - dodaje Pawelski.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Marcin Pawelski (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)

Data emisji: 23.10.2021

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Jarmarki - średniowieczne galerie handlowe

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:30
- Ówczesny jarmak i galeria handlowa dziś to jest słuszne zestawienie. Przy czym galerie działają praktycznie przez cały tydzień, a jarmark to było święto. Może niekoniecznie doroczne, ale bardzo rzadkie - opowiada prof. Marcin Starzyński z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda a wojna. Czy strój i elegancja miały wtedy znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 18:15
W międzywojniu mówiono o Warszawie "Paryż północy", a mieszkanki stolicy uchodziły za znawczynie dobrego stylu. Kiedy wybuchła wojna, wszystko się zmieniło, ale młode dziewczyny nie straciły zainteresowania modą. 
rozwiń zwiń