Amerykanie w Wietnamie. Historia wojny w dżungli

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 12:30
Początki wewnętrznych kłopotów Wietnamu sięgają 1954 roku. 10 lat później, kiedy w konflikt zaangażowały się Stany Zjednoczone, rozpoczęła się wojna w dżungli - daleko trudniejsza, niż się spodziewano.
Podczas wojny w Wietnamie zginęło około 58 tys. żołnierzy amerykańskich, zaś po stronie wietnamskiej poległo około trzech milionów wojskowych i ludności cywilnej (zdj. ilustracyjne)
Podczas wojny w Wietnamie zginęło około 58 tys. żołnierzy amerykańskich, zaś po stronie wietnamskiej poległo około trzech milionów wojskowych i ludności cywilnej (zdj. ilustracyjne)Foto: Chueasuwan Phunsawat/Shutterstock.com

Uważa się, że przez Wietnam przewinęło się kilka milionów amerykańskich żołnierzy, ale większość z nich nie trafiała na znane z popkultury i filmów "patrole w dżungli" dr Jarema Słowiak 

- Wojna wietnamska wymyka się prostym kategoryzacjom. To był konflikt, który można sprowadzić do Wietnamu Północnego i Południowego, ale trzeba dodać, że każdy z nich był wspierany przez bardzo poważnego protektora: północna część przez komunistyczne Chiny, południowa przez Stany Zjednoczone - wyjaśnia dr Jarema Słowiak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj
15:27 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - wietnam 20.11.2021.mp3 Dlaczego doszło do wojny w Wietnamie? (Zaklinacze czasu/Czwórka)

Polacy w Wietnamie byli od roku 1954 jako członkowie Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli dr Jarema Słowiak

To, co w założeniu miało być "szybką akcją", stało się ciągiem niespokojnych ataków, krótkotrwałych rozejmów, niespodziewanego ich łamania i wojny propagandowej. - Przez długi czas funkcjonował taki przekaz, że Wietnam był komunistyczny i tylko Amerykanie swoją okupacją trzymali go pod kontrolą. A to nie do końca była prawda, bo jednym z powodów amerykańskiej interwencji były wcześniejsze działania Amerykanów w tamtym rejonie - dodaje historyk. 

Posłuchaj:

Wojna w Wietnamie trwała ponad 10 lat i zakończyła się 30 kwietnia 1975, kiedy to pod naporem komunistycznej ofensywy z Północy padł Sajgon i amerykańscy marines w popłochu ewakuowali uchodźców z pokonanego Południowego Wietnamu. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Jarema Słowiak (historyk, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 21.11.2021

Godzina emisji: 14.14

kul

Czytaj także

XX-wieczni niewolnicy. O życiu Polaków w Kraju Warty

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 12:10
Kraj Warty funkcjonował w czasie II wojny światowej w Wielkopolsce i na ziemi łódzkiej. We "wzorcowym okręgu Rzeszy" nie można było wędkować, jeździć na rowerze i słuchać płyt z gramofonu. Za to trzeba było - przez siedem dni w tygodniu - wykonywać "użyteczne prace na rzecz okupanta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak arrasy ocalono. Historia z wojennej zawieruchy

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 16:07
Wielu pomyśli, że wojna to nie czas na ratowanie obrazów czy innych dzieł sztuki. Dla wawelskich kustoszy Szczerbiec, arrasy, sidła i pałasze były pamiątkami bezcennymi. Dzięki ich inicjatywie dziś możemy wciąż oglądać je na Wawelu. 
rozwiń zwiń