Mróz, Arciszewski i Kiecel - jak Polacy zmieniali Dziki Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:47
Pogoń za marzeniami, walka o terytoria, poszukiwanie swojego miejsca – tak skrótowo można opisać historię zdobywania Dzikiego Zachodu przez pierwszych osadników. Byli wśród nich przybysze ze Starego Kontynentu - Irlandczycy, Francuzi, Niemcy, ale też Polacy.  
Audio
  • Jak Polacy podbijali Dziki Zachód? Rozmowa z Piotrem Korczyńskim (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Termin Dziki Zachód to oznaczenie regionu geograficznego, ale to także mityczna kraina, która żyje w legendach i opowieściach. Piotr Korczyński

- Konkwistadorzy, to przede wszystkim Hiszpanie i Portugalczycy, którzy przypłynęli do Ameryki w poszukiwaniu Eldorado, czyli krainy nieprzebranych pokładów skarbów, złota i srebra - mówił Piotr Korczyński. Wśród nich znaleźli się przybysze ze Starego Kontynentu - Irlandczycy, Francuzi, Niemcy, byli też Polacy: Martin M’Rose, czyli Marcin Mróz, czy Stanley Ketchel, który naprawdę nazywał się Stanisław Kiecal. - Byli także Indianie, ale dla nich Eldorado miało wyglądać zupełni inaczej.

Indianie zdawali sobie sprawę, co czeka ich, gdy zaczną bratać się z białymi przybyszami. I mimo wszystko to robili. Piotr Korczyński

Czym było Eldorado według Indian, jaką rolę odegrali Polacy w odkrywaniu go? Kim był Apostoł Indian? I jaki związek z Siuksami miał Henryk Sienkiewicz? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy też m.in. o Krzysztofie Arciszewskim, który znalazł się w Brazylii, bo nie mógł zostać żołnierzem w Europie, i "wątpliwej karierze" Marcina Mroza. 

Z mikrofonem Czwórki zajrzeliśmy też do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie znajdują się jedne z najstarszych organów w Polsce. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z 1700 roku. Posłuchaj nagrania całej audycji "Zaklinacze czasu", 5.01.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub JamrozekAnna Hardej

Gość: Piotr Korczyński (historyk, autor książki "Dawno temu na Dzikim Zachodzie")

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 14.10

kd/pg

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Idealny serwis do kawy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 16:49
Choć poświęcił temu zainteresowaniu zaledwie 10 lat swojego życia, zapisał się w historii powojennego polskiego wzornictwa jako wyjątkowo utalentowany projektant. Co zawdzięczmy Lubomirowi Tomaszewskiemu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ignacy Mościcki - prekursor walki ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 16:00
Zanim został prezydentem Polski, był naukowcem i specjalizował się w elektrochemii. Napisał ponad 60 prac naukowych i otrzymał ponad 40 patentów polskich i zagranicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Ludwik Mękarski i tramwaj na powietrze

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 16:40
Trochę Polak, trochę Francuz, w stu procentach wynalazca. Inżynier i konstruktor Ludwik Mękarski wymyślił silnik pneumatyczny do napędu tramwajów i zadbał o zdrowie mieszkańców Francji.
rozwiń zwiń