Jarmarki - średniowieczne galerie handlowe

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:30
- Ówczesny jarmak i galeria handlowa dziś to jest słuszne zestawienie. Przy czym galerie działają praktycznie przez cały tydzień, a jarmark to było święto. Może niekoniecznie doroczne, ale bardzo rzadkie - opowiada prof. Marcin Starzyński z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Na jarmarku, w dzień handlowy. Historia średniowiecznych targowisk (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Poznań 2014 - V Średniowieczny Targ Śródecki jest jedną z atrakcji towarzyszących otwarciu Bramy Poznania ICHOT. W historycznej części miasta można poznać zwyczaje, rzemiosło i produkty charakterystyczne dla okresu średniowiecza
Poznań 2014 - V Średniowieczny Targ Śródecki jest jedną z atrakcji towarzyszących otwarciu Bramy Poznania ICHOT. W historycznej części miasta można poznać zwyczaje, rzemiosło i produkty charakterystyczne dla okresu średniowieczaFoto: PAP/Marek Zakrzewski

Czytaj także
shutterstock korona księga 1200.jpg
Intrygi, walka o władzę. Rozbicie dzielnicowe jak polska "Gra o tron"

Ich sensem był, oczywiście, handel towarami. Jednak średniowieczne jarmarki były też miejscem spotkań, wymiany informacji i centrum rozrywki. Właśnie tam można było spotkać muzyków, kuglarzy i wróżbitów oraz... złodziejaszków. - Nad organizacją i nad bezpieczeństwem każdego jarmarku czuwała rada miejska. To ona miała zapewnić wczystkim uczestnikom tak zwany "mir targowy" - mówi gość Czwórki.

Jakie znaczenie targi i jarmarki miały dla rozwoju średniowiecznych miast? W jakich punktach były organizowane i jak działały? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji sprawdzamy także jak i kiedy rodziła się w Polsce sztuka cyrkowa >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Marcin Starzyński (Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Akademia szubrawców - kryminalna przeszłość naszych przodków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 15:50
- Międzywojnie wyobrażałam sobie jak ze starych filmów. Jak zaczęłam je badać, okazało się, że w Polsce królowali kasiarze, oszuści, włamywacze i prostytutki, z którymi walczyli oficerowie Policji Państwowej - opowiada Monika Piątkowska, autorka książki "Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Caryca, królowa polskiej kuchni - Lucyna Ćwierczakiewiczowa

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 09:30
W XIX wieku zrewolucjonizowała podejście Polaków do gotowania. Zaproponowała obiadowe propozycje na każdy dzień roku. Czy z przepisów Ćwierczakiewiczowej możemy korzystać i dziś?
rozwiń zwiń